Beycik 'Fırıncık Mevkii' antik yerleşimi: topografyası, şehirciliği, mimarisi
The ancient settlement of Fırıncık Location of beycik: topography, urbanism, architecture
  1. Tez No: 480295
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KIZGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Doğu Likya'da yer alan Fırıncık Mevkii Antik Yerleşimi Antalya İli, Kemer İlçesi, Beycik Mahallesi sınırlarında kalmakta ve Tahtalı Dağı'nın güneydoğu eteklerinde bulunmaktadır. Antik ismi tespit edilemeyen yerleşim doğal korunaklı, çevreyi yüksekten gören ve oldukça eğimli bir arazide bulunur. Fırıncık Yerleşimi, güneybatıya doğru keskin“S”hareketleri çizerek inen bir vadi tarafından iki bölüme ayrılmıştır ve vadinin doğu tarafında kalan kısmı Doğu Yerleşim, batı tarafında kalan bölümü ise Batı Yerleşim olarak adlandırılmıştır. Doğu Yerleşim daha eğimli bir arazide kurulmasına rağmen büyüklüğü ve yapıları ile yerleşimin ana çekirdeğini temsil eder. Bu yapılar arasında sivil mimarlık örneği yapıların dışında agora gibi kamusal özellikte bir yapı da bulunur. Doğu Yerleşim'de ayrıca, askeri, yönetimsel, tapınma ve ticari amaçlı kullanıldığına önerilecek başkaca yapılar da bulunur. Batı Yerleşim ise daha az eğimli bir arazi üzerinde üretime yönelik kurulmuştur ve bu doğrultuda yapılar çiftlik evi özelliğindedir. Fırıncık Mevkii Antik Yerleşimi, Hellenistik Dönem özelliklerini yansıtan yalın haliyle şehircilik, topografya ve mimari açıdan önemlidir.
Özet (Çeviri)
Located in Eastern Lycia, the Ancient settlement of Firincik location is situated in Antalya Province, Kemer district, Beycik street and lies toward the southeast skirts of the Tahtalı Mountain. The settlement, whose ancient name is unknown, is located in a naturally sheltered, at a high altitude and on a sloped land. Firincik settlement is divided into two part by a valley which make a sharp“S”shape toward the southwest, and these two parts are called East Settlement and West Settlement according to their directions. East settlement represents the center of the settlement with its size and constructions although east side is founded on the more sloped land. These constructions include both the civil architecture design examples and public space such as Agora. Moreover, East part contains constructions such as military, administrative, worship and commercial aims. Yet, West Settlement is built on a less sloped land with the purpose of production; therefore, these historic structures reflects more farmhouse features. Consequently, Firincik ancient settlement is important for its plain urbanism, topography and architectural features which reflect the Helenistic period characteristics.