Amasya kömür ocaklarından çıkarılan kömürlerin doğal radyoaktivitesinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivity of the extracted coal from coal mines in Amasya
- Tez No: 480294
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
226Ra, 232Th ve 40K radyoaktif çekirdekleri doğada bol miktarda bulunmaktadır. Bu elementlerin radyoaktivite değerlerinin belirlenmesi sağlığımız için çok önemlidir. Bu çalışmada Amasya bölgesinden çıkarılan taş kömürlerinin doğal radyoaktiviteleri NaI(Tl) dedektörü kullanılarak ölçülmüştür. Doğal radyoaktif çekirdeklerle ilişkili spesifik aktivite konsantrasyonu (A), havada absorblanmış doz oranı (D), yıllık etkin doz (AED), radyum eşdeğer aktivitesi (Raeq) ve dış tehlike indeksi (Hex) hesaplanmıştır. 226Ra için 59.91 Bq/kg, 232Th için 51.32 Bq/kg ve 40K için 360.73 Bq/kg maksimum aktivite değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
226Ra, 232Th and 40K radionuclides are plentiful in nature. These elements are very important to our health determination of radioactivity values. In this studies, natural radioactivity of coal extracted in the Amasya region was measured using a NaI(Tl) detector. The specific activity concentration (A), Absorbed dose rate in air (D), annual effective dose (AED), radium equivalent activities (Raeq), and external hazard index (Hex) associated with the natural radionuclide are calculated. Maximum activity values were calculated as 59.91 Bq/kg for 226Ra, 51.32 Bq/kg for 232Th and 360.73 Bq/kg for 40K.