Aziz Nesin tiyatrosu
Aziz Nesin theater
- Tez No: 480304
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Aziz Nesin Tiyatrosu adlı bu çalışmada 1915-1995 yılları arasında yaşamış olan Nesin'in tiyatroları ele alınmıştır. Çalışmanın girişinde çok yönlü bir şahsiyet olan yazarın yaşadığı dönemin tiyatrosuna yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Aziz Nesin'in yaşamından ve tiyatro anlayışından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Aziz Nesin'in Dramatik Oyunlar'ı, üçüncü bölümde Karagülmece Oyunlar'ı ve dördüncü bölümde de Çalgılı-Şarkılı Oyunlar'ı üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Her bir oyunun tema, kişi, zaman, mekân, dil ve anlatım özellikleri tahlil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Aziz Nesin'in tiyatro anlayışı ve Aziz Nesin tiyatrosuna etki eden unsurlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Aziz Nesin tiyatrolarının tarihe düştüğü şerhin izi sürülmektedir. Genel bir değerlendirme yapılarak sonlandırılmış olan çalışmanın ekler bölümünde tabloların yanı sıra yazara özgü başlıca yazım biçimleri ve fotoğraflara yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Aziz Nesin, Çağdaş Türk Tiyatrosu, Biraz Gelir Misiniz, Bir Şey Yap Met, Çiçu, Tut Elimden Rovni, Toros Canavarı, Hadi Öldürsene Canikom, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Bir Zamanlar Memleketin Birinde, Başarımı Karılarıma Borçluyum, Sait Hopsayıt, Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı, Üç Karagöz Oyunu (Karagöz'ün Kaptanlığı, Karagöz'ün Berberliği, Karagöz'ün Antrenörlüğü), Hakkımı Ver Hakkı, Zat-ı Devletleri İbiş Hazretleri.
Özet (Çeviri)
In this work entitled as Aziz Nesin Theater, Nesin's theater is handled who lived between years 1915-1995. The introduction of the work is about the theater of the time period covering the lifetime of the all arounder writer. In the first section of the work Aziz Nesin's life and theater are mentioned. Aziz Nesin's dramas, black commedies and musicals have been analyzed in detail in the second, third and fourth sections of the work, respectively. Each play's theme, persons, time frame, location, language and expression characteristics have been analyzed. At the end of the work Aziz Nesin's theater conception and the factors that effect Aziz Nesin theater are aimed to be presented. In this work the annotation that Aziz Nesin's theater have put in history is traced. In the appendix of the work that is concluded with a general assesment, tables, photographs and the main writing styles specific to the writer are provided. Keywords Aziz Nesin, Çağdaş Türk Tiyatrosu, Biraz Gelir Misiniz, Bir Şey Yap Met, Çiçu, Tut Elimden Rovni, Toros Canavarı, Hadi Öldürsene Canikom, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Bir Zamanlar Memleketin Birinde, Başarımı Karılarıma Borçluyum, Sait Hopsayıt, Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı, Üç Karagöz Oyunu (Karagöz'ün Kaptanlığı, Karagöz'ün Berberliği, Karagöz'ün Antrenörlüğü), Hakkımı Ver Hakkı, Zat-ı Devletleri İbiş Hazretleri.