Aziz Nesin oyunlarında politik kültür
Political culture on Aziz Nesin's plays
  1. Tez No: 840319
  2. Yazar: OZAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ARTU MUTLUGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde ilk olarak“Kültür”kavramının anlamı ve gelişim süreci aktarılmaya çalışılmıştır.“Politika”kavramının tanımı yapıldıktan sonra politika ve siyaset kavramlarının farkı irdelenmeye çalışılmıştır. Politik kültürün tanımı, ortaya çıkış biçimi ve öncüleri ile politik kültürün hem dünyada hem de Türkiye'de hangi biçimde şekillendiği aktarılmaya çalışılmıştır. Politika kavramının sanatla olan bağı tartışılmış ve örnek metinler üzerinden bir izlek oluşturulması amaçlanmıştır. Türk tiyatrosunun metinli örnekleriyle tiyatromuzda bu kavramın hangi oyunlarda ve hangi yazarların eserlerinde ön plana çıktığı saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmada model olarak alınan Aziz Nesin'in yaşam öyküsü üzerinden yazarın politik kültür kavramıyla olan bağı tartışılmıştır. Yazarın öykülerinden yola çıkılarak bir politik kültür araştırması yapılmış ve ardından araştırmaya konu olan üç oyunun politik kültür kavramıyla olan bağı işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the meaning of the concept of“culture”and its development process were tried to be conveyed. After defining the concept of“politics”, the difference between the concepts of politics and politics has been tried to be examined. It has been tried to convey the definition of political culture, the way it emerged and its pioneers, and how political culture is shaped both in the world and in Turkey. The connection between the concept of politics and art was discussed and it was aimed to create a theme through sample texts. With the textual examples of Turkish theater, it has been tried to determine in which plays and in which writers this concept comes to the fore in our theater. Through the life story of Aziz Nesin, taken as a model in the study, the author's connection with the concept of political culture is discussed. Based on the author's stories, a political culture research was conducted and then the connection of the three plays, which were the subject of the research, with the concept of political culture was tried to be studied.