نظرة الشريعة الإسلامية إلى التضخم النقدي
İslam şeriatının enflasyona bakış açısı
- Tez No: 480335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hiç kuşku duyulmayan şeylerden biri de paranın günümüzde dünya iktisadının belkemiği olduğudur. Ki o (para) eşyaların dolaşımına,değer biçilmesine ve eşyaların kıymetinin belirlenmesine vesiledir. Onun vasıtasıyla devletin ekonomik gücü yada zayıflığı bilinir. Paranın madeni (altın yada gümüş) olduğu zamanlarda, ortada günümüz dünyasının gerek ferdler nezdinde gerekse hükümetler nezdinde çekmekte olduğu sıkıntılar bulunmamaktaydı.Bunun sebebi kıymetini kendi bünyesinde barındırmasındandır. Ama bizim kağıt paralarımız eğer yürürlükten kalkarsa yada bir (ekonomik) çöküş olursa söze değer hiçbir kıymeti kalmaz.Ve burada parasal enflasyon sorunu, günümüz dünya ekonomisinin belkemiğine dogrudan bağlantılı olan ekonomik bir olgu olarak ortaya çıktı. Özellikle de beşeri iktisadın ortaya sunduğu çözümlerin bu olguyu tedavi etmek için uygun çözümler ortaya koymada çaresiz olduğu ortaya çıkmışken, İslam Şeriatının parasal enflasyon olgusuna karşı bakış açısını açıklamak ve beşeri iktisadın mevcut çözümlerine karşı uygun çözümleri açıklamak gerekli olmuştur. Bu çalışma beş bölüm olarak düzenlendi: Bu araştırmanın ilk bölümünde paranın yapısı ve tarihi, iktisatçıların ve fıkıhçıların nezdindeki görevleri ortaya kondu ve paranın değer mefhumu ve bu değerin kaynağı açıklandı. Sonra ikinci bölümde paranın çeşitleri, fıkıhçıların kağıt paraları adaptasyonu ve buna ek olarak paranın uğradığı değişiklik çeşitleri geldi. Üçüncü bölümdeyse parasal enflasyon kavramına ve tarihinin aslına iniliyor ve (enflasyonun) çeşitleri ve karşılaştırma yöntemlerinden de bahsediyor. Dördüncü bölümdeyse parasal enflasyonun sebeplerine ve ortaya çıkardığı etkilere ışık tutuluyor. Beşinci bölümdeyse parasal enflasyonu beşeri iktisatda tedavi etme yöntemleri açıklanmaya başlıyor. Ve parasal enflasyonun İslam fıkıhında tedavi etme yöntemleriyle son buluyor.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that money is considered to be the backbone of the global economy today, as it is the mean of trading and evaluation, and the standard of products and goods, and by which how powerful the economy of a country can be defıned. When money was only metallic coins (gold or silver), problems which the world suffers from nowadays; whether at the level of individuals or at that of the governments; did not exist, because there used to be a real value in the coin itself while our current paper money (banknotes) does not have any real value if it collapsed or was cancelled. Hence, the problem of monetary inflation emerged as an economic phenomenon which affects the backbone of the international economy today, especially that the proposed solutions in the positive economy proved inability to develop appropriate solutions to treat this phenomenon, and it was mandatory for the Islamic Shariah to express an opinion and set appropriate solutions compared to those of the positive economy. Therefore, this study was organized into five chapters: This research sets the first chapter to show the meaning of money and its history, and its tasks with economists and jurists, and to bring to light the concept of the value of money and the source of this value. Then the second chapter comes to elucidate the types of money, and the adaptation of the jurists to the banknotes, in addition to the changes in money. The third chapter establishes the origin of the notion of monetary inflation and its history. The fourth chapter highlights the causes and effects of monetary inflation. The fifth chapter begins with illustrating the ways of treating monetary inflation, in the positive economic thought, and concludes with the ways of treating inflation in the Islamic jurisprudence.