عنوان البحث: النظرة المقاصدية للسادة المالكية في المصالح المرسلة: المدرسة الأندلسية نموذجا
Tez başlığı Maliki Mezhebinde maslahat-ı mürsele'ye makasıd eksenli bakış: Endülüs ekolü örneği / The maqasid view of the Maliki Sect in the maslahah mursalah: Andalusian school as a model
- Tez No: 768517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Fıkıh alanındaki araştırmalarda, Malikiler mesalih-i mürseleyi kabul etmekle ön plana çıkmışlardır. Aynı zamanda, mükellefin amellerine yönelik koyduğu hükümlerde Şâri Teâlânın belli maksatları gözettiğine dair makasıd eksenli bakış açısıyla meşhur olmuşlardır. Bu çalışma, Endülüs ekolü özelinde Malikilerdeki mesalih-i mürseleyi makasıd eksenli bir bakış açısıyla ve tatbiki bir tarzda incelemektedir. Malikilerin makasıd eksenli bakış açısı ve maslahat-ı mürseleyi geniş kullanımları ve bunun fıkhi içtihada ve içtihada dayalı hükümlere etkisi düşünüldüğünde bu çalışmanın çağdaş usul çalışmaları içerisindeki önemi ortaya çıkar. Bu çalışma makasıdü'ş-şeriayı teorik olarak temellendirmekte, teşrideki önemine vurgu yapmakta ve Malikilerin bu konuya verdikleri öneme ve özene dikkat çekmektedir. Aynı zamanda maslahat-ı mürseleyi makasıd düşüncesinin temeli olarak alıp önemine dikkat çekmekte ve tatbiki meselelere de yer vererek Maliki Mezhebi'nin Endülüs Ekolünü bu anlamda bir örneklem olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı Malikilerin makasıd ve maslahat eksenli bakış açısının önemine ve fıkhi içtihat konusunda her dönem için uygun bir yöntem olduğuna dikkat çekmek olduğuna göre son bölümde füru alanından bazı kadim ve yeni meseleler inceleme konusu edilerek Malikilerin bu yönteminin özgünlüğüne dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malikis' prominence in adopting Maslahah Mursalah has become well-known in the realm of Fiqh studies. In addition, they came to the fore with a purposive point of view in observing the aims of the legislator with their interest in the aims and objectives. As a result, in this study, the researcher used the Andalusian school as a model and analyzed the Maslahah Mursalah in Malikis from an intentionalistic perspective. The importance of this study and its fundamentalist fruit in contemporary academic research can be seen in the legal provisions derived from this unique purposive approach, by explaining and combining the purposive thinking of Malikis and their broad attitudes towards taking Maslahah Mursalah, and the relationship between them and its effect on fiqh. The researcher based the aims of Shariah by expressing its theoretical importance in legislation, the fact that Malikis came to the fore on this issue and that they observed this in their jurisprudence. Later, by stating its importance in the jurisprudence, the researcher accepted the Maslalih Mursalah as the main one, focused on the Maliki sect and the Andalusian sect, discussed the“working model”in its practices, and dissected the approaches of the Maliki imams on the subject of masalih and mefasid in the rai jurisprudence. Therefore, the purpose of this study is to show the importance of the Malikis' purposive view of maslahah and the appropriateness of relying on it in jurisprudence in all ages. In the last part of the research, the researcher concentrated on the applied and analytical aspects, integrated old and new models and revealed the suitability, originality and difference of the Maliki method.