Sosyal medya pazarlamasının hazır gıda ürünleri tüketimine etkisi
The effect of social media marketing on the consumption of convenience food products
  1. Tez No: 480336
  2. Yazar: ABDULLAH ERİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sosyal medya pazarlaması, son yıllarda popüler olan sosyal medya araçları kullanılarak yapılmakta ve gün geçtikçe de hem pazarlamacılar hem de tüketiciler açısından daha tercih edilir hale gelmektedir. Tüketicilerin artan oranda bir ürünü satın almadan önce ilk olarak sosyal medya araçlarından o ürün hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştığına dair bilimsel tespitler literatürde yer almaktadır. Modern hayatın aktif yaşamında yer alan tüketicilerin hazır gıda ürünlerine yönelik ilgisinin de arttığı tespit edilmektedir. Bu çalışmanın amacı teknolojik gelişmelerin son on yıldır hayatımıza kattığı sosyal medya pazarlamasının yine yakın zamanda ticarileşen hazır gıda ürünlerinin tüketimine etkisini incelemektir. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan15 yaş ve üstü sosyal medya kullanan bireyler oluşturmuştur. Araştırmada739 kişi ile anket yapılmıştır, koşulları sağlayan 579 anket analize dahil edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yaş arttıkça sosyal medyada geçirilen zamanın azaldığı, ilk defa tüketilen bir hazır gıda ürününde aile ve arkadaşların önemli rol oynadığı, katılımcıların en çok sosyal medyada zaman geçirdiği, sosyal medyaya ulaşmak için en çok akıllı telefonların kullanıldığı, sosyal medya kullanım süresi ile hazır gıda tüketim sıklığı arasında anlamalı bir ilişki olmadığı, sosyal medyada görülen bir bilgi üzerine bir ürünü kullanmayı bırakma ya da bir ürünü tüketmeye başlayanların aynı zamanda sosyal medyada hazır gıda üzerine araştırma yaptıkları tespit edilmiştir. Bu bilgilerden hareketle sosyal medyada yer alan paylaşım, yorum, hazır gıda tüketimine başlama ve bırakma üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Social media marketing is made by using social media tools, which have been popular in recent years, and it becomes more preferable by both marketers and consumers with each passing day. The purpose of this study is to examine the effect of social media marketing, which has been a part of our lives with technological developments in the last ten years, on the consumption of convenience food products, which also have been commercialized more recently. Individuals, who are over 15 years old, live in Istanbul and use social media, constituted the target population of the study. As a result of the survey including 579 people, it was determined in the study that the young people spend more time with social media tools than televisions, and the consumers access the social media tools through smart phones at most. It was observed that on the face of positive sharing and advertisements that individuals see while they make search in social media, they start to consume that product, none the less they tend to stop using the product according to the result of their search they made in social media. On the other hand, when it is looked in terms of the factors causing the individuals to consume convenience food products, it was observed that the factors being most effective for an individual to consume convenience food products are the family in the first place and the groups of friends in the second place. A significant relation could not be determined between social media use and convenience food consumption.