Ortaokul öğrencilerinin üstbiliş becerileri ile matematiksel problem çözmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between elementary school student's metacognitions skills and attitudes toward mathematical problem solving
  1. Tez No: 480353
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR SIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin matematik problemi çözmeye yönelik tutumları ile üstbilişsel becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülen çalışmaya Erzurum ili merkezinde bir ortaokulun 7. Sınıfına devam eden 261 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin matematik problemi çözmeye yönelik tutumlarının belirlenebilmesi için öğrencilere 'Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği' ve üstbiliş becerisini ölçmek için 'Üstbiliş Ölçeği' uygulanmıştır. Veriler ilişkisel tarama yöntemi ile incelenmiş ve elde edilen verilerin analizi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin matematik problemi çözmeye yönelik olumsuz tutuma sahip oldukları ayrıca problem çözmekten orta düzeyde hoşlandıkları ancak problemin öğretimine ilişkin olumsuz tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre öğrencilerin üstbiliş becerilerinin yüksek düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin matematik problemi çözmeye yönelik tutumları ile üstbiliş becerileri arasında negatif yönde anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between students' metacognitive skills and attitudes towards solving mathematical problem was investigated. 261 students attending 7th grade of a middle school in Erzurum province participated in the study conducted within the framework of the relational screening model. 'Mathematical Problem Solving Attitude Scale' was applied to the students in order to determine their attitudes towards solving the mathematics problem. In addition, 'Metacognition Scale' was applied to measure the metacognition of learners participating in the study. SPSS statistical program was used for the analysis of the obtained data. According to the findings obtained from the research, it has been determined that the students have a negative attitude towards solving mathematical problems. It has also been determined that students enjoy medium-level of problem solving but have a negative attitude towards problem teaching. According to the result of the research, it is understood that the students have a high level of metacognition skills. Besides, there was a meaningful in the negative direction and low-level correlation between students' attitudes towards solving the mathematical problem and metacognitive skills.