Mersin-Mut'taki mimari eserler
Mersin-architectural works in Mut
  1. Tez No: 480395
  2. Yazar: MURAT DAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mersinin ilçesi olan Mut, Mersin'e 160 km uzaklığında İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan Mersin Karaman devlet karayolu ile taş eli platosu üzerinde yer almaktadır. Orta Anadolu ile Akdeniz bölgesi arasındaki bağlantının Sertavul Geçidi yoluyla Mut üzerinden sağlanması nedeniyle, tarih öncesi çağlardan itibaren birçok medeniyet bu alanda yerleşmiştir. Birden çok uygarlığa ev sahipliğini yapan bu bölge önemli bir konumdadır. Yüksek Lisans Tezi konusu olan“Mut'taki Mimari Yapılar”kapsamında Mut merkezde ve çevresinde bulunan kaleler, camiler, türbeler, köprüler, çeşme ve han çalışılmıştır. Bu araştırma sonunda Mut merkez ve çevresinde toplam 17 adet mimari yapı tespit edilmiştir. Bunlar; 1 kale, 4 cami, 3 türbe, 7 köprü, 1 han ve 1 çeşme'dir. Çalışmanın ilk aşamasına doküman ve kaynak toplamakla başlanmıştır. Bu çerçevede bölgeyle ilgili kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır. Ardından tez kapsamında 2015 Haziran ayında Mersin Mut ilçesine gidilmiş ve orada kaynak taraması yapılmış, yakın çevredeki illerin üniversite ve merkez kütüphanelerinde kaynak taraması yapılmıştır. Kaynak taramasından sonra arazi çalışmasına başlanmıştır. Mut ve çevresindeki tespit edilen mimari yapıların fotoğrafları çekilmiş ve ölçüleri alınmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında ilk olarak Mut'un coğrafi konumu ve tarihçesi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Tez, katalog bölümünde yapılar türlerine göre ayrılarak çeşitli başlıklar altında tanıtılmıştır. Değerlendirme bölümünde yapılar eldeki veriler ışığında kendi aralarında benzerleriyle ve bölgedeki diğer benzer yapılarla karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde yapıların genel bir anlatımı ve özeliklerinden bahsedildikten sonra varılan sonuç kısaca belirtilmiştir. Mut'taki mimari eserlerde en çok taş malzeme kullanılmıştır. Süslemeler taş süsleme olup bitkisel ve yazı karakterlidir. Bölgede bulunan mimari yapılarda daha çok Karamanoğlu döneminin etkisi görülmekte olup, bunun yanında yöresel özeliklerde görülmektedir. Mut'ta incelediğimiz yapıların çoğu daha önce incelenmemiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmayla bu eserler incelenmiş olup, Sanat Tarihine kazandırılmıştır. Bu yapıların koruma altına alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Mut, the county of Mersin, is located on the stone elite platoon with Mersin Karaman state road which connects Central Anatolia to the Mediterranean at a distance of 160 km from Mersin. Because of the connection between Central Anatolia and the Mediterranean region via the Sertavul Pass through Mut, many civilizations have settled in this area since prehistoric times. This region, which hosts multiple civilizations, is in an important position. In the scope of the Master Thesis topic "Architectural Buildings in Mut , located in Mut center and around it like castels, mousqes, Cemeteries, bridges, Fountains and khans were studied. At the end of this research, a total of 17 architectural structures were found in the center of Mut and its surroundings. These; 1, castle, 4 mosques, 3 tombs, 7 bridges, 1 khan, 1 fountain. In the first phase of the work, the collecting of the documentation and resources have been started. This frame tried to reach the resources of the region. Then, within the scope of the thesis, in June 2015, the district of Mut was visited and the source was scanned there .this research has been scanned in the nearby university and the central library. After this research was done land scanning has been strated. Photographs of the architectural structures witch founded in Mut and its surroundings were taken and measurements too. In the light of the information obtained, firstly the information about Mut's geographical position and history is briefly given. In the catalog of the thesis, sections was divided depending on the types of constructions, it is introduced under various headings. In the evaluation section and in the light of the available data and with other similar structures in the region. the structures are compared with each other. In the conclusion section, the general conclusion of the constructions and the result obtained after mentioning the properties are briefly mentioned. The most stone materials were used in the architectural works of Mut. The ornaments are stone ornament , floral decoration and some writings. In the architectural structures found in the region, the influence of the Karamanoglu period is seen, and besides it is seen in the regional features. Most of the structures we have examined in Mut have not been examined before. These have been studied with our work and have been brought to our Art History. It is important to protect these structures and take care of it.