Hakîm Nedîm ed-Dâvûdî'nin şiirlerinde kaside yapısı
  1. Tez No: 480396
  2. Yazar: MOHSIN WAHEED IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu Çalışma, Iraklı şair Hakîm Nedîm ed-Dâvûdî'nin şiirdeki sanatsal tecrübe ve yeteneklerini ele almaktadır. Bu amaçla kasidelerinde öne çıkan unsurları, ifade araçları ve sanatsal yapısını tahlil eder. Şiir kavramları; ritim, şekil ve dil açısından en önemli sanatsal ve estetik yönleri üzerinde durarak eleştirel bir bakışla ele alır. Şiirin nazım biçimine mahsus araçları ve şiirin doğasını da tanıtır. Şiirlerinin atmosferinde ki dramatik unsurlar, uyumsuzluklar; din, tarih ve mitolojiyle ilgili metinler, şiirsel şifreler; zaman, mekân ve kaside ufkunun genişliği gibi konular başka araştırmalarda detaylandırılabilir. Şair ed-Dâvûdî, şiirlerini oluştururken; klasik Arap şiiri geleneğine bağlı kalmakla beraber amacını daha açık ve net bir şekilde ifade etmek için modern dil ve sahip olduğu güçten de yararlanır. Ayrıca şiirdeki ritim de özgür atmosferi genişleten ifadelerle bu dili desteklemektedir. Bazı yabancı dilleri öğrenmesi veya tercüme aracılığıyla dünyadaki diğer şairlerin tecrübelerine vakıf olması da şairimizin tecrübe ruhunun gıdasına ve Arap kültürünü diğer kültürlerle mezcetmesine katkı sağlayarak kültürel düzeyde gelişimine vesile olmuştur. Bu mesele üzerinde yoğunlaşıp daha sonra ed-Dâvûdî'nin şiirlerindeki yapıyı tahlil eden araştırmamız şiirsel yapının doğasını ve bu yapının şiirin temel unsurlarla ilişkisini de ele alır. Bu temel unsurla ise; dil, şekil ve ritimdir. Bu ilişkiyi tahlil ederken değişik şekil ve ifade nitelikleriyle öne çıkan farklı şiirleri inşa etmek için şairlerin bu ilişkiyi nasıl kullandıkları da ortaya çıkar. Şiirini zenginleştirmek için mitolojik, tarihi, dini, edebi vb. metinlerden yararlanırken şairi canlı tutan durumu ve şiir metninin özel sözlükle olan etkileşimi de 141 araştırmamızda ele alınan konulardandır. Ritmik yapısı konusunda ise araştırmamız, meşhur şiir kalıplarını farklı alternatif ritim ağlarıyla değiştiren ve içsel ritmik de denilen nesir kasidesinin ritmi üzerinde yoğunlaşmıştır. Elbette dışsal ritmik de denilen şiir vezinlerinden oluşan ritimden zevk almaya alışmış dinleyici bir toplumda içsel ritmikle aynı zevki vermeye çalıştığı için şaire önemli bir görev düşmektedir. Zira dinleyiciyi, kasidesinin klasik şiir vezinleri olmayan şiirsel bir kaside olduğuna ikna etmesi gerekir. Çünkü bu kasideler, vezin ve kafiyesiz olarak tamamen serbest bir şekilde yazılır. Nitekim araştırmamız da şiirin şairin şahsı ve diğer dış unsurlarla olan ilişkisini göz ardı ederek sadece dilsel, ritmik ve şekilsel yapısını dikkate alıp metodolojik bir yapı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu konuların ele alınışları esnasında şairin kaside yapısını; ritmik yapı, dilsel yapı ve şiirsel şekille olan ilişkisi açısından nasıl kullandığı, ona göre şiirsel yapının doğası ve bu yapının diğer edebi ve estetik türlerle nasıl ilişki kurduğu da ortaya çıkar. ed-Dâvûdî'nin şiirinde kaside yapısını ele alan bu çalışmamız, kasideyi oluşturan işsel yapıyı tahlil etmeyi amaçlamıştır. Dinleyici düzeyinde başarılı olmasında büyük etkisi olan estetik ve sanatsal yönlere yoğunlaşmıştır. Araştırmamız genel olarak Arap şiirsel yeteneği özel olarak da ed-Davûdî'nin şiirsel yeteneğini ortaya çıkarmış ve şairin şiirleriyle ilgili ilk orijinal akademik çalışma olup şairle ilgili en önemli noktalara parmak basmıştır. Anahtar
Özet (Çeviri)
This research attempts to address the experience of the Iraqi poet (Hakim Nadim Al-Daoudi), entitled“The Structure of the Poem at Hakim Al-Daoudi”, in the context of analyzing the most important elements of the poet's poem and its expressive and formative means through the critical treatment which includes finding out the concepts of poetic craft, identifying its nature and tools related to Poem formulation systems , finding out its most important artistic and aesthetic aspects in terms of language, image and rhythm mainly. We can expand in other studies that analyze the breadth of the poem's horizons, the expansion of the element of time and space, the poetic symbols, the availability of a number of contradictions with religion, history and myth, and revealing the poetic conflict element, ensuring the presence of dramatic elements in the space of the poem. The poet (Al-Daoudi) in the formulation of his poetic model revolves around the ancient Arabic poetic heritage, taking advantage of the modernity of the language and its ability to lead the experiment in a clear and straightforward manner. The rhythm contributes to supporting this language with concepts expanding that free space in the basis of experience. On the cultural level, knowledge of other experiences in the world through translation or the knowledge of poets of foreign languages contributed to nourishing the spirit of the experience and its warmth, as well as in the world of mixing Arab cultures with other cultures and their respective heritage, taking advantage of the issue of impact and impression with other cultures on various levels. The research focused on this issue and followed it by criticism and analysis in a way that revealed the nature of this lexicon of poetry. Our study also included an analysis of the structure of the poem in (Al-Daoudi) poetry in terms of the nature of poetic construction in his poetic experience, and how this structure continues with the basic elements that form the poem, language, image and rhythm. The answer is thus achieved by analyzing this relationship and revealing how poets employ this relationship, In order to build a different 139 poetic text with distinct expressive and formal characteristics. The research also sought to uncover the interaction of the poetic text of the poet with the private lexicon, and how to make the poet vital in the framework of poetic craft when he takes advantage of other texts, mythological, historical, religious, literary and others to develop his poetic text. Regarding the area of rhythmic construction, his main question is on the rhythm of the prose poem, or what he calls the internal rhythm as an alternative to the poetic poems known beyond the prose poem, replacing it with a network of alternative rhythms, and this is a great test for the Arab poet in an approach, accustomed to external rhythm in the recipient society, how he will be able to convince the recipient with his poem poetry without traditional poetry inherited measure as this poem is written in a free way void of measure and rhyme. The importance of the research that we have done in a poetic study is concentrated within its own qualitative experience on a systematic basis that takes into consideration poetic, rhythmic and visual poetic construction, without regard to the relation between poetry and poet's personality outside the text, it was also revealed how the poet (Al-Daoudi) employs the structure of his poem in terms of its relation to poetic imagery, linguistic construction and rhythmic construction, the nature of its poetic structure, and how this construction continues with the structures of the genres and other literary and aesthetic arts, and what this reveals of modernization and development. Our study to poem structure in (Al-Daoudi) poetry sought to analyze the internal structure of the poem, and focused on artistic and aesthetic aspects that have a clear and significant impact on the success of the poem on the level of reception. The study revealed the poet's awareness of his poetic experience and the experience of Arabic poetry in general, it can be said that our research revealed the most important aspects of the poet's experience and was able to accomplish an authentic study being the first academic study on the poet's poetry.