Kehf suresindeki kıssalardan alınacak dersler
Lessons to be taken from short stories in the Cehp
- Tez No: 480401
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
“Kehf Sûresindeki Kıssalardan Alınacak Dersler”baĢlıklı bu çalıĢma, yaĢam süresince çok ciddi ve samimi bir Ģekilde pratize edildiği zaman insan hayatının çeĢitli yönleriyle en üst seviyeye ulaĢmasını sağlayacak bir takım ilkeleri kapsamaktadır. Aynı Ģekilde bu kıssada geçen konulara samimi bir Ģekilde uyulması halinde Allah tarafından yardım ve emniyete nail olunacağı da vurgulanmıĢtır. ÇalıĢmanın esas olarak amaçladığı Ģey ise insanın ilahi mesajı bireyler arasında yayarak Allah yoluna davetin ne denli önemli olduğuyla beraber hakkın ortaya çıkartılıp batılın yok olması uğrunda can ve mal ile mücadelenin de o denli önem arz ettiğidir. ÇalıĢmamızın giriĢ kısmında, konunun hangi sebeplerden ötürü seçildiği, yapılan araĢtırmanın amacı ve yönteminin neler olduğu ve eksiksiz bir Ģekilde çalıĢma planına dair açıklamalar ele alınmıĢtır. Ġkinci bölümde Kehf sûresinin tanımı; ismi ve neden bu isimle adlandırıldığı incelenmiĢ daha sonra sûrenin Allah'a hamd, övgü ve yüceliğini açıklayan sûrelerden biri olduğuna iĢaret edilerek onun diğer sûrelerden ayrılan yönleri irdelenmiĢtir. Keza bu bölümde Kur'an ve hadislerden doğrultusunda sûrenin faziletine, nüzûl sebebine ve Kurralara göre ayet sayısı ele alınmıĢtır. Ayrıca bu bölümde yapılan araĢtırmanın asıl amacı ve sûrenin temel öğeleriyle bağlantılı diğer konular da incelemeye tabi tutulmuĢtur. 055 Üçüncü bölümde ise Kehf suresinde geçen kıssalar ve onlardan çıkartılan hikmetler ele alınmıĢtır. Ġlk olarak Ashab-ı Kehfin mağarada –Allah'ın kudretiyle- yeniden uykudan uyandırılmasına kadar geçen tarihi sürece özetle değinilmiĢtir. Ayrıca bu bölümde bahçe sahibi olan iki adamın kıssası kıssanın zamanı ve yeri; bu kıssadan elde edilen hikmetlere yer verilmiĢtir. Bununla da Kur'an'ın kıssalarla örnek vermesini, mal ve mülkün imtihan aracı olmasını ve insanın dünya ve diğer Ģeylere aldanmamasının gerektiği vurgulanmıĢtır. Aynı Ģekilde üçüncü bölümde Musa ile Hızır'ın kıssası iĢlenmiĢtir. Peygamberlerin ilim öğrenme yolunda takip ettiği yol ve yöntem açıklanmıĢtır. Kıssa, Hz. Musa ile Hz. Hızır'ın buluĢma gayesini, zahiri ve batini ilimle ilgili olarak ikisi arasında geçen diyalogu ve aralarındaki arkadaĢlık esasını konu edinmektedir. Ayrıca Hızır'ın Hz. Musa ile beraberken yaptığı olağan dıĢı hadiseler de zikredilmiĢtir. Öte yandan bu bölümde Hz. Musa ile Hızır arasında geçen ve zahirî itibariyle anlaĢılamayan hadiselerin açıklanması ve kıssadan çıkartılan önemli ders ve ibretler yer alır. Ġlim elde etmek için bir âlimin yaptığı seyahat, Allah'ın dilediği kiĢiye vermiĢ olduğu ledunnî ilme inanma ve ilim ehli arasında cereyan eden hadiselerin keyfiyeti ve ondan elde edilecek fayda ve ibretler de bu bölümde yer alan konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research consists of what so-called“lessons learned from the Surah of the Cave”The lessons of the subjects that we are dealing with the stories that came in Cave stories, has been a major development occur in different aspects of human life if a person sits with those conclusions and lessons contained in this Surah, so that if people applied the lessons of the Sura in their lives with integrity and sincerity then would get victory and empowerment. The ultimate goal of this message was the importance of advocacy for the sake of God, and men also spread the divine message among the people, and this Surah shows the importance of sacrificing ourselves and material to state clearly the truth and falsehood. The first chapter deals with an introduction of the research and shows the reasons for choosing and its causes, and research objectives and approaches, together with the research plan complete in this chapter. The second chapter deals with the definition of Surah cave, with the most important issues related to the statement of naming Cave and its ways and together with the distinction of the Surah with other Quranic verses and so on one hand it has a chapter that began Praise and Glory be to God, and to confess the greatness of God Almighty and other features, and the statement of the virtues of Surah by precious inference Qur'anic verses and mild hadiths of the prophet )peace be upon him) with the statement of decending reasons of the Sura, and indicates the number of verses of Sura from the readers of Quran, so it was a famous saying among scholars, and this chapter also included the topics and objectives that is contained in this Sura which are connected to the basic research and the dominant component in the Sura. 040 The third quarter included the stories contained in this Sura and the beneficial lessons learned from them, as indicated in the chapter a small portion of the owners of the cave from the beginning ordered them beyond resurrected from the cave by the power of God Almighty, stated in this Chapter, the most important lessons learned from this amazing and wonderful story, and the researcher in this chapter clarifies the story of the owner of two gardens, where there is a story about two men: one of them has two gardens by not-mentioning time of the story and its place, with the most important lessons learned from the story, and the importance of the Koran that cares with such an example over the temptation of money and worldly vanity and others. The third quarter included the story of the Prophet Moses and Al-khidr, with the describtion of the prophets approach, and their conduct in the application of science, the story consists of the reasons for the meeting between Moses )pbuh) and Al-khidr, with a statement of the dialogue that was received from them through the virtual and the science approaches, discipline and companionship of both sides, mentioning incidents brought about by Khidr to the prophet Moses )pbuh) with the right to manifest. And in this chapter the researcher clarifies the most important lessons learned from this amazing and wonderful story that is miraculous and incomprehensible to mankind's behaviour. and it mentions how the dialogue took place between the Prophet Moses )pbuh) and Khidr, and mentions the scholars trip to increase the application of science that God Almighty has given to some of his slaves if he wants, and how the scientific dialogue between the scholars and other lessons and benefits, and God knows the best