Fetret Devri (1402-1413) Osmanlı mimarisi ve kültür-sanat ortamı
Ottoman architecture and culture-art environment in the Fetret Era (1402-1413)
- Tez No: 968640
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yıldırım Bayezid'in 1402 yılındaki Ankara Savaşı'nda Timur'a esir düşmesinin ardından başlayan Fetret Devri (1402-1413), Osmanlı tarihinin en önemli olaylarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Devletin ortadan kalkma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bu iç mücadele ve karışıklık döneminde, Yıldırım Bayezid'in şehzadelerinden Süleyman Çelebi, İsa Çelebi, Musa Çelebi ve Mehmet Çelebi taht mücadelesine girişmiştir. Ancak kanlı iktidar savaşlarının yaşandığı Fetret Devri'nde, Osmanlı Devleti'nin Anadolu ve Rumeli topraklarında imar ve inşa faaliyetlerinin de devam ettirildiği, şehzadelerin silahlı mücadelenin yanı sıra imar faaliyetleri marifetiyle de birbirlerine üstün gelme ve meşruiyet kazanma yoluna gittikleri dikkat çekmektedir. Anadolu'daki Osmanlı topraklarının Bursa, Rumeli'deki Osmanlı topraklarının Edirne'den idare edildiği bu dönem, Osmanlı mimarisi ve kültür-sanat ortamının geleneksel ile yeninin, saf ve karmanın bir arada kullanıldığı bir kesitini ortaya koymaktadır. Erken Osmanlı mimarisi ve kültür sanat ortamının çok fazla araştırılmamış bu yönü detaylıca ele alınmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgili mevcut mimari örnekler yerinde değerlendirilerek, yerli ve yabancı araştırma eserleri, makaleler, döneme ait belgeler, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenerek, belirli bir plan oluşturularak yazılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Fetret Period (1402-1413), which began after Yildirim Bayezid was captured by Timur in the Battle of Ankara in 1402, is one of the most important events in Ottoman history. During this period of internal struggle and confusion, when the state was in danger of disappearing, Süleyman Çelebi, Isa Çelebi, Musa Çelebi and Mehmet Çelebi, the princes of Yıldırım Bayezid, began to struggle for the throne. However, it is noteworthy that during the Fetret Period, when bloody power wars were experienced, the Ottoman Empire's reconstruction and construction activities were also continued in Anatolia and Rumelia, and the princes went on the path of overcoming each other and gaining legitimacy through reconstruction activities as well as armed struggle. This period, when the Ottoman lands in Anatolia were administered from Bursa and the Ottoman lands in Rumeli from Edirne, reveals a cross-section of Ottoman architecture and culture-art environment in which traditional and new, pure and karma were used Decoupled. This aspect of the early Ottoman architecture and culture and art environment, which has not been researched much, has been tried to be addressed in detail. Existing architectural examples related to the subject were evaluated on site, domestic and foreign research works, articles, documents belonging to the period, master's and doctoral theses were examined, a specific plan was created and an attempt was made to write.