Sibeyveyhi'ye göre Arap grammer ilminde harfler
Letters according to Sibawayhi in Arabic grammar
- Tez No: 480409
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arap gramer ilminde Sibeveyhi'ye göre harf konusu adlı çalışmamızda öncelikle Arap gramer ilminin temelini teşkil eden kelime ve kelimenin üç kısmı olan isim, fiil ve harfi ele aldık. Harflerin tarihi süreci, bu tarihi süreç içinde harfin gelişim süreci ve Arap alfabesini oluşturan harflerin gelişim seyrini incelemeye çalıştık. Daha sonra Sibeveyhi, el-Kitab'ın muhtevası, üslubu ve etkisi irdelendi. Sibeveyhi'nin hocaları ve el-Kitab'ın ana kaynakları detaylı olarak işlendi. Son bölümde el-Kitab'da ele alınan harfler ve bu harflerin Sibeveyhi'ye göre tanımları ve özellikleri gibi konular ele alındı.
Özet (Çeviri)
In our work titled“Letters According to Sibawayhi in Arabic Grammar”, we first dealt with the word and the noun and the verb and the letter that are the three parts of the word, which are the basis of Arabic grammar. We tried to examine the historical process of the letters, the process of development of the letter during this historical process and the progress of the letters forming the Arabic alphabet. Afterwards, Sibawayhi, the content, wording and influence of al-Kitab were examined. Sibawayhi's teachers and the main sources of al-Kitab were studied in detail. In the last chapter, the letters discussed in al-Kitab and the definitions and properties of these letters according to Sibaveyhi were discussed.