Kurtubî'nin el-Câmi' li-Ahkâmi'l-Kur'ân adlı tefsirinde sîbeveyhi'nin yeri
Sibeweyh's place in Kurtubî's tafsir el-Jami' li-Ahkami'l-Qur'an
- Tez No: 964011
- Danışmanlar: DR. SEYHAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
el-Câmiʿ li-ahkâmi'l-Kurʾân ve'l-mübeyyin limâ tezammenehû mine's-sünneti ve âyi'l-furkân isimli tefsir, İslâmî ilimler sahasında önemli bir eser olarak kabul edilir ve Kurtubî'nin derin dini ve dilbilim bilgisini ortaya koymaktadır. Bu tezde yirmi ciltten oluşan el-Câmi- li'-Ahkâm adlı tefsirde Sîbeveyhi'nin gramer teorilerinin işlevi ve yansımaları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu bağlamda Kurtubî, dil ve gramer bilgisi açısından dönemin önde gelen dil bilimcilerinden biri olan Sîbeveyhi'ye üç yüz altmış üç defa referansta bulunmakta olup bu referanslar konu başlıklarına göre sistematik bir şekilde kategorize edilerek tahlil edilmiştir. Bu referansların bazıları tefsirin farklı yerlerinde aynı mesele veya benzer mesele için tekrarlanmıştır. Sîbeveyhi'nin özellikle Arapça dilinin kuralları ve yapısı konusundaki katkıları, Kurtubî'nin tefsirine ciddi bir derinlik katmıştır. Bu yönüyle, Kurtubî'nin tefsirinde Sîbeveyhi'nin konumu şematize edilmiş, hangi alanda ne kadar yer verdiği belirlenmiş, İslâmî ilimler ve Arap dili üzerindeki tesiri ile Kurtubî'nin ayet yorumlarında anlam inşasında nasıl işlev gördüğü ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The exegesis entitled el-Câmiʿ li-ahkâmi'l-Kurʾân ve'l-mübeyyin limâ tezammenehû mine's-sünneti ve âyi'l-furkân is considered an important work in the field of Islamic sciences and demonstrates Kurtubî's profound knowledge of religion and linguistics. In this thesis, the function and reflections of Sîbeveyhi's grammatical theories in the twenty-volume exegesis titled el-Câmi- li'-Ahkâm are examined in detail. In this context, Kurtubi refers to Sîbeveyhi, one of the leading linguists of his time in terms of language and grammar, three hundred and sixty-three times, and these references have been categorised systematically according to subject headings and analysed. Some of these references are repeated in different parts of the exegesis for the same or similar issues. Sîbeveyhi's contributions, particularly regarding the rules and structure of the Arabic language, have added significant depth to Kurtubî's exegesis. In this regard, Sîbeveyhi's position in Kurtubî's exegesis has been schematised, the extent of his contribution in each field has been determined, and his influence on Islamic sciences and the Arabic language, as well as his role in the construction of meaning in Kurtubî's interpretations of verses, has been examined.