İbnu'l–cevzî'nin Nevâsihu'l-Kur'an adlı eserinin tahlili
Analysis of İbnu'l-cevzî's work named Nevâsihu'l-Qur'an
- Tez No: 480420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sahabe ve tabiin dönemine kadar uzanan“Nesh meselesi”Kur'an İlimleri'nin en önemli konularının başında gelir. İlk bakışta naslarda çelişki varmış gibi görünen meselelerin çözüm yollarından biri de nesh konusunun gerçek anlamıyla anlaşılmasına bağlıdır. İbnu'l-Cevzî'nin kaleme aldığı“Nevâsihu'l-Kur'an”kitabı bu alanda yazılmış en meşhur eserlerden biridir. Kur'an'da neshin gerçekleştiği konusunda Ebu Müslim dışında diğer İslam âlimleri hemfikirdir. Mensûh olan ayetlerin sayısı konusunda âlimler arasında ittifak sağlanamaması, neshin şartları ve nesh ile ilgili nakledilen rivayetler konusundaki ihtilaftan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The period extending“Sahaba”(the companions) and“Tabeen”“Nesh matter (topic) is among the most important issue Quran sciens. At firs glance, one way to solvethe issue seems to have had contradictions in how well ”Nesh“ depends on understanding the true sense of the most famous Works at art. In the realized that the ”nesh“ (abrogation) of the QURAN in other Islamic schoolars outside Abu Muslim would agree. Provided alliances between schoolars about the number of verses thet can not ”Mansuh“, is due to dispute over conditons and transplanted accounts concerning (the abrogation) ”nesh".