Savaş fotoğraflarında propaganda aracı olarak çocuk temsili
Children representation as a propaganda item in wars photos
  1. Tez No: 480463
  2. Yazar: YAĞMUR GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fotoğraf, tarihsel süreç içerisinde çeşitli kaygılarla üzerinde tartışılan bir sanat dalı olarak değerlendirilmiştir. İçindeki göstergeleri anlamak ve anlamlandırmak sorunsalı üzerine yapılan incelemeler birbirinden farklı kategorilerin oluşmasına imkân tanımıştır. Elde edilen neticeler doğrultusunda çıkan savaş fotoğrafı kategorisi gerek çalışma ortamının tehlikesi gerekse algı üzerinde bırakmış olduğu izler nedeniyle farklı bir yere oturtulmuştur. Tez çalışması boyunca ağırlıkla üzerinde durulan savaş fotoğraflarının propaganda malzemesi olarak kullanılıp kullanılmadığı sorusu, fotoğraflar üzerinde çeşitli temsillerin aranmasına neden olmuştur. Özellikle çocuk görselinin toplumlar üzerindeki sosyolojik etkisinin keşfinden beri ne denli önemli bir silah olarak değerlendirildiği çeşitli propaganda teknikleriyle anlatılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen fotoğraflar üzerinde daha objektif bir yaklaşıma sahip olabilmek adına Roland Barthes'ın göstergebilimsel çalışmalarından faydalanılmıştır. Propaganda amacıyla servis edildiği düşünülen fotoğraflar Barthes'ın yananlam/düzanlam ve studium/punctum teknikleriyle hem soyut hem de somut olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photography has been regarded as an art discipline which has been discussed with various concerns over the historical process. To understand and to symbolize the indicators in the examination on the problematic allows the creation of different categories of each other. The result of the obtained results was placed in a different place because of the traces of the war photograph category that was left on the perception of the danger of the working environment. The question of whether the war photos were used as propaganda materials led to the search for various representations on the photographs which were heavily weighted during the thesis work. Primarily, it has been explained by different propaganda techniques how important the child visual has been regarded as an important weapon since the discovery of the sociological effect on the societies. To have a more objective approach on the photographs studied within the scope of the thesis, semiotical studies of Roland Barthes is utilized. The photographs thought to be served for propaganda were studied both abstractly and concretely by Barthes' literal/figurative and studium / punctum techniques.