Kürt alimlerin sahihayn üzerine yaptıkları çalışmalar
On Kurt alimler's owner staff works
  1. Tez No: 480490
  2. Yazar: IHSAN IBRAHIM ISMAEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanım hedefi Kürt alimlerinin İslam Âleminde ki sahiheyin hizmetlerini ve bu açıdan sünneti nebeviye hizmetindeki rollerini belirtmektir. Bu araştırmada mutekidimin ve günümüzdeki 24 Kürt aliminin hayatlarını, eserlerini araştırarak çabalarını ele aldım. İlk başta sahiheyne kitaplarıyla hizmet eden vefat tarihlerine göre mutekidimin Kürt alimleriyle başladım ardından her birisini eserlerini tanıtarak izah ettim. Daha sonra günümüzdeki çağdaş alimlerin doğum tarihlerine göre eserlerini ele aldım. Araştırmam da bazı mefhum ve terimleri basitleştirerek izah etmeye çalıştım. Kürt alimlerinin sahiheyinle olan ilgileri çeşitli bilimsel araştırmaları kapsayacak şekilde olmuştur. Bazı alimler şerh ile uğraşmışken“ Şeyh Kuranî, Molla Reşit bey Baban, Şeyh Osaman El-nuruli, Molla Muhammed Bakır, Üstat Nuri Fars Hame Han, Şeyh Muhammed Osman Efendi”bazıları ise dipnot yazmakla uğraşmıştır“ Ebu Bekir küçük Ahmed Zade, Şeyh Abdullah Abdurrahman El-Celî, Molla Muhammed El-Kazlacî, Şeyh Osman El-Mardinî”diğerleri ise yorum yazmakla uğraşmışlardır“Şeyh Muhammed Bin Ubad El-Hulati, Şeyh Aladdin El-Hasfeki”başka bir grup ise iki sahihi birleştirmek ile uğraşmışlar“Şeyh Ömer Bin Bedir El-Müsılî”. Bu uğraşlar Arapça farsça ve Kürtçe olarak çeşitli dillerde olmuştur. Sahiheyin hizmetinde büyük uğraş ve çabalar verilip hala da el yazısı olarak kalmış çalışmalar unutulmuş durumdadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the Kurdish people service Bukhari and Muslim pickers, the Muslim world, and the role of the people in the Sunnah service on this side. In this research, the researcher collected the efforts of about twenty-five Kurdish scholars from the applicants and contemporary Kurds, with their lives and their effects. The researcher began by mentioning the life of the advanced Kurdish scholars who served the correct ones by their works according to the date of their death. In his method in his effort to serve the right, and then spoke about contemporary scientists who served the correct in their works arranged according to the date of their birth, and the researcher came with a simple explanation of some of the concepts and terminology contained in the study, but these terms and addresses and many questions during the search, Explained in the boot more clarification and accuracy. The interest of the Kurdish scientists in the correct, varied in a manner that covered all aspects of scientific studies, it is scientists to explain them (Sheikh Al-Kurani, Mala Rashid Baban, Sheikh Osman Noroli, Mala Mohammed Baqer, Professor Nuri Fares Hamakhan, Sheikh Mohammed Osman Effendi). Some of them were interested in writing them as footnotes (Abu Bakr Kojak Ahmad Zadeh and Sheikh Abdullah Abdul-Rahman al-Jili and Mullah Mohammad Aelkezlchi and Sheikh Othman Al-Mardini). As well as for others who were interested in writing to comment on them as (Sheikh Mohammed bin Alkhalati worshipers, and Sheikh Aladdin Alhscfhi). Another aspect of the Kurds gave scientists their attention by a combination of correct, such as (Sheikh Omar bin Badr Musli). These efforts varied between writing in Arabic, Persian or Kurdish, that there are great efforts to serve the collectors of Bukhari and Muslim, but remained so far forgotten, where a manuscript has not yet been achieved.