Service quality and its role in achieving customer satisfaction (A field study on hotel of Sulaymaniyah governorate in Kurdistan region, Iraq)
Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini sağlamadaki rolü (Irak, Kürdistan bölgesi Süleymaniye valiliği otelinde yapılan bir alan araştırması)
- Tez No: 480489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda Irak-Kürdistan Bölgesindeki otellerde sunulan hizmetlerin, söz konusu otellerde konuk olan müşterilerin memnuniyetini sağlamasındaki rolünün bilinmesini konu edindik. Ayrıca müşterilerin memnuniyetinin sağlanması ile sunulan hizmet boyutları arasındaki ilişkilerin doğasını belirlemenin yanı sıra, söz konusu boyutların bu otellerdeki müşterilerin memnuniyeti üzerindeki etkileri de çalışmamızın hedefleri arasındadır. Araştırmamızda bilgilerin toplanması için anket formunu temel bir araç olarak kullandık. Bunu yaparken de çalışmamız boyunca analitik betimsel metodunu uyguladık. Otellerdeki çalışanlara yöneltilen anket listesi tamamlandı. Kürdistan bölgesinde 2014 yılının sonuna kadar anketin uygulandığı turist sayısı (333478)'e, araştırmanın veri örnekleri ise (384)'e ulaştı. (311) formun geri alımı tamamlandı. Bu geri alınan formların oranı (%80.98) olarak belirlendi. Ki anket forumlarının dağılımı bu veriler üzerinde yapıldı. Bunun sonucunda elde edilen bilgilerin yorum ve tahlili için istatistiksel analiz (SPSS) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the role of service quality in achieving customer satisfaction in hotels in Kurdistan region, Iraq. In addition, the study aimed to identify the nature of relationship between service quality dimensions and achieving customer satisfaction and to identify the effect of service quality dimensions on achieving customer satisfaction in those hotels. The researcher used the descriptive analytical method for this purpose and used the questionnaire as the main instrument for data collection. The questionnaire was administered to the customers of those hotels. The population of study consisted of tourists visiting Kurdistan region (n = 333478) until the end of 2014. The sample of study consisted of 384 individuals. The questionnaires were distributed to this sample and 311 questionnaires were returned. The response rate was 80.98% and the SPSS was used to enter, process and analyze data.