Siverek (Şanlıurfa) ilçesinde mevsimlik tarımsal iş gücü göçü ve sorunları
The seasonal agricultural labor force migration and its problems in siverek (İn Şanlıurfa) district
- Tez No: 480491
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışma, Türkiye'de en çok mevsimlik tarımsal işgücü göçü veren ilçelerden biri olan Siverek ilçesini kapsamaktadır. Siverek ilçesinden bölge dışı/içi ve il dışı/içine olan mevsimlik tarımsal göçler ve sorunları ele alınarak incelenmiştir. Mevsimlik tarımsal işgücü göçü ülke genelinde belli bir öneme ve sorunlara sahip olan konulardan biridir. Türkiye 2000 yılından itibaren gelişmekte olan özelliğini“hızlı gelişmekte olan ülke”olarak yükseltmiştir. Bu gelişmelere rağmen ülke genelinde sektörler bazında, özellikle de işgücü noktasında sorunlar geniş yer tutmaktadır. Sanayi ve hizmet sektöründe de birçok sorunlar bulunmakla birlikte özellikle tarım sektöründe sorunlar daha fazla baş göstermektedir. Bunun en başlıca nedeni ise kanuni düzenlemelerin yeterli durumda olmamasından kaynaklanmaktadır. Çalışma kapsamında amaçlanan hedefler doğrultusunda mevsimlik tarımsal işgücü göçünün teorik çerçevesi verilmiştir. Çalışma örneklemi olarak mevsimlik tarımsal işgücü göçü veren kentsel ve kırsal mahalleler seçilmiştir. İşçilerle birlikte işverenler ve elçibaşı denilen aracılarla da anketler ve görüşmeler yapılmış; arazi çalışması sonucunda elde edilen veriler sanal ortama aktarılarak betimsel olarak yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda mevsimlik tarımsal işgücü göçüne katılan işçilerin sosyo-ekonomik, kültürel, sağlık ve birçok noktadaki özellikleri ve sorunları belirlenmiştir. Gerekli tespitler yapıldıktan sonra mevcut sorunların giderilmesi ve imkanların iyileştirilmesi hususunda çalışmaya dayanılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study involves the district of Siverek being one of the districts which gives the labor force migration the most in Turkey. The seasonal agricultural migrations and their problems being from the district of Siverek to exterritorial / intraregional and inside / outside of the province were treated and studied. Teh seasonal agricultural labor force migration is one of the subjects having a certain importance and problems countrywide. Turkey enhanced its developing feature beginning from 2000 as“rapid developing country”. Although these developments, the problems reserve a place in a broad way countrywide based upon sectors especially in the point of labor force. Although there also have been many problems in the industry and service industry, the problems in the agricultural sector appear much more. Urban and country places giving migration seasonal agricultural labor force were chosen as sample survey. The meadiators called elçibaşı and employers along with the workers were conducted a survey and interviewed and they were commented as descriptive by transferring into virtual environment at the end of field survey. Social-economy, cultural, health and features and problems at many points of workers who participated to seasonal agricultural labor force migration were determined at the end of survey. After doing the necessary detections, it was offered about enhancing of the opportunities and removing of the available problems by enduring the study.