Cemal Nuri'nin hikayelerinde kahraman tiplerı
Hermal types of Cemal Nuri
- Tez No: 480495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ, DR. MUHAMMED SABIR UBEYD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Cemâl Nûrî'nin Hikâyelerinde Kahraman Tipleri”adlı tezimizin giriş kısmında, konunun hangi sebeplerden ötürü seçildiği, yapılan araştırmanın amacı ve yönteminin neler olduğu ve eksiksiz bir şekilde çalışma içeriğine dair açıklamalar ele alındıktan sonra şu bölüm ve alt başlıklarına yer verilmiştir: Birinci Bölüm:“İlgili Kavramlar ve Tarihsel Arkaplan”başlığı altında, kısa hikâyelerde kişilik kavramı, Cemâl Nûrî'nin hikâyecilik kişiliğine eleştirel bir bakış, Cemâl Nûrî'nin hayatı, Cemâl Nûrî'nin Irak'taki hikâyecilik anlayışı hakkındaki görüşü, hikâyelerde kişilik/kahramanlık boyutları ve kişiliklerin takdiminde izlenilen yollar ve metotlara değinilmiştir. İkinci Bölüm:“Hikâyelerdeki Ana Kişilik”başlığı altında, kişiliğin dış portresi, kişiliğin iç (pisikolojik) portresi, kişiliğin toplumsal portresi ve hikâyelerdeki kişiliklerin değeri ve nitelikleri çok detaylı bir şekilde ele alınarak irdelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölüm:“Hikâyelerdeki İkincil Kişilik”başlığı altında, İkincil ve olumlu anlamda etkin kişilik, ikincil ve engelleyici kişilik ile ikincil ve donuk kişilik üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Dördüncü Bölüm:“Kişiliğin Kültürel Boyutları”başlığı altında ise, eril ve dişil kişilik, kültürlü ve kültürsüz (cahil) kişilik ile yararlı ve zararlı kişilikler çok geniş bir şekilde açıklanarak çalışma noktalanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışma esnasında Cemâl Nûrî ve izlediği metot ile ilgili bir takım tespitler ve varılan sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: a. Yazar, hikâyelerdeki kişilikleri anlattığı esnada bazen sade ve basit bazen de anlaşılması zor olan bir yazın dilini kullanmaktadır. Bununla birlikte yazar, yazın dilini 16 bozacak olan çok uzun cümle ve paragraflar, gereksiz anlatılar ve kesin yargı bildiren açıklamalardan da uzak durmaya çalışmştır. b. Yazar, ele alıp anlatmaya çalıştığı bazı kişilikleri isimlendirirken bazılarını ise isim vermeden aktarmaya çalışmıştır. Şüphesiz ki yazarın bu metodu onu, söz konusu alanda taklitçilikten uzak tutmakla beraber kendisine özgü bir yere konumlandırma adına da oldukça önem arz etmektedir. c. Yazarın anlatmaya çalıştığı kişiliklerin birçoğu olumsuz bir portreye sahip olmakla ön plana çıkmaktadır. Çünkü kendisi savaş ve insan haklarının ayaklar altına alındığı bir dönemde yaşadığı için bizzat o dönemdeki olayları tüm çıplaklığıyla yansıtmaya gayret etmiştir. d. Cemâl Nûrî, genellikle ana ve baş karekterler/kahramanlar üzerinde durarak birşeyler anlatmaya çalışır. Bazen de bu baş aktörlerin bazı özelliklerini başka hikâlerde tekrar edip yeniden gündeme getirmeye çalışarak bu kişiler üzerinden okuyucu kitlesine vermek istediği mesajları objektif ve açıkç bir şekilde vermeye gayret eder. e. Yazar, ele aldığı kişilikleri tasvir, dil, fikir ve sanatsal olarak da çok titiz bir şekilde anlatmaya çalıştığı için Irak'ta, etrafında çok yoğun bir takipçi, okuyucu ve dinleyici kitlenin yer aldığı yazarlar arasında gösterilmektedir. Nitekim birçok hikâyesinin akademik ve eleştirel bir düzeyde araştırma konusu yapılması bunun somut bir örneğini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our research marked as (Types of Personality in the stories of Jamal Nuri ) as a prelusion studies basic subjects in the short story and its relation to the novelist JAMAL NURI as the character conception in the short story and the story personalities of JAMAL NURI in the critic perspective and the narrator Jamal Nuri's vision towards the Iraqi Story realty in addition to dimensions of shaping the characters and ways of displaying the personalities for being described one of the ingredients of studying the short story in any research .First chapter comprises marked as ( The chief personality ) subjects of external configuration of the character and internal configuration ( Psychological ) of the personality and social configuration of the character and description and value of the story character , all of it contributes in a complete formation of this type of personality . As the second chapter marked (The secondary Personality ) comprises subjects of the retaining secondary personality , impeding secondary personality and rigid secondary , the third chapter is titled ( The cultural dimensions of the personality ) comprising subjects of male personality . female personality , educated personality , ignorant personality , good personality and bad personality , it can be said the research plan in this way consists of all the fundamental basic subjects associated with the personalities and its relation to the art of the short story generally . (JAMAL NURI ) is concerned of shaping is story personalities in a narrative language which looks occasionally a simple chain and is attended with some vagueness other times, it gives the narrative language a big importance by his being far away from Extrusion and fillings and composition which weakens the narrative language , the 11 narrative language is concerned of description , debate only but not explanation and surplus composition ( structural ) extrusion and the language focus on narration is very important in the short story . It can be part of his story style in building up the personalities inside his stories giving it the required privacy which every narrator or story maker needs to be distinguished , non-imitator to others where we see him put names to some of his personalities and deprive other personalities off the naming in pursuance of the story need regarding its realty and symbolism and according to what the necessities of the story writing and its worlds impose on . Many of his personalities seem to have a more negative energy than positive ones because it reflects the social realty in which the narrator lives in the midst of it where it is full of problems , wars and human violations which makes the personality closer to negative state than the positive state , his story personalities seem as if they were extracted / taken from social realty Which is almost implicated by many of the real characters that can be encountered by the reader . The story maker Jamal Nuri ,in shaping his personalities relies on the main personality or the character of the ( Hero ) where the focus is made in many of his stories on one personality , perhaps some of its glimpses are repeated in other stories as if he had a certain and limited personal sample or model and shaped in his mind he turns to when he intends to shape a certain personality for a certain story of his stories , where he makes this personality an axis revolves around the events of the story and gives it the priority in controlling the story space , its worlds and its aims ,makes him familiar with the story events on all aspects where he narrates the story incidents based on the forerun knowledge . 11 The narrator Jamal Nuri is concerned about the nature of the story personality structurally and its role in forming the story aesthetically and objectively and the way of that interaction with the rest of elements of the other aesthetical and literary story composition in order that his story personalities may be able to convey the ideas , values and cased which the novelist desires to carry to the receiver via these personalities , By providing them with the qualities and characteristics they need , reflect their realty which the novelist desires to deliver to the receiver throughout the personality's characteristics , its acts and ways of its thinking .It is not only associated with a story personal type or other in the process of delivery and connection whether it would be a main personality or a personality of a the hero or it was one of the secondary personalities with its all kinds , samples , roles and diversities , at sometimes the personality appears in Jamal Nuri's story as if it was the story itself in terms of attendance and importance which there is nothing in the story outside the portrait of this personality , its work and its narrative act . The story personality stands out in the stories of Jamal Nuri in all of their shapes , diversities and educational and social cases which they are characterized for their being an important tributary of his story experiment tributaries making his story personalities close to the receiver's spirit and his interests as well as his stories which are serious , active and a real embodiment of the realty at the artistic and general aesthetic level in a magnificent lovely story narrative style where his stories are made a picture of the realty moved and embodying it perfectly , within established contexts in building the personality and forming the story . 111 The way which the novelist / narrator Jamal Nuri adopts in building his story personalities and its relation to other elements of Composition is an artistic and aesthetic way most accurately in terms of photography , language and idea and this way makes him one the Iraqi novelists who has wide audience and severe attendance in the Iraqi and Arab story area throughout the many studies which the stories enjoy at the academic and critic level together . Finally , it can be said the Iraqi novelist ( Jamal Nuri ) is a distinguished novelist in building the short story and very short story , his interest about the personalities comes in the beginning of his different narrative interests about the elements of the story structure for what the personalities express a main and a central role in his stories where it is a narrative structural character characterized by the novelist .