Ebu't-tîb İbn Ğalbün'un 'El-İrşâd' adlı eserindeki tercihleri(Dilsel bir çalışma)
Ebu't-tib İbn Talbun's 'El-İrşâd' address preferences(Language study)
  1. Tez No: 480496
  2. Yazar: HAWRE SALAM SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÇalıĢmamız, hicri 389 yılında vefat eden Ebu‟t-Tîb Abdulmün„im b. Ubeydullah b. Ğalbûn el-Mükri el-Halebî‟nin kıraatler Ġle Ġlgili yazdığı“el-ĠrĢâd fî Kırâati‟l-E‟immeti‟s-Sab„a ve ġerhi Usûlihim”adlı eserinde yer alan görüĢ ve tercihlerini içermekte ve incelemektedir. Müellifin söz konusu eserinde, isti„âzeden baĢlayıp nas suresine kadar bazı usûl bâpları, çoğu tercihlerinde Cumhûr Kurrâya tabî olduğu yönündeki yaklaĢımları, bazen de sadece kendisnin benimsediği tercihler yer almaktadır. Birinci bölümde de“Ġlgili Kavramlar ve Tarihsel Arkaplan”baĢlığı altında, çalıĢmanın dilsel kapsamı, tercih ilmi ( ) ve tarihi, tercih ilminin ana Ģekilde durulmuĢtur. ikinci bölümün“Ġbn Ğalbûn ve ”el-ĠrĢâd“ Adlı Eseriyle Ġlgili Genel Bilgiler”Ģeklindeki ana baĢlığı altında ise müellifin, doğumu, yetiĢmesi, ilmi yolculuğu, ölümü, hocaları, talebeleri, fıkhî mezhebi, âlimlerin onun hakkındaki yaklaĢımları, eserleri,“el-irĢâd fî kıraâti‟l-e‟immeti‟s-sab„a”adlı eseri, müellifin bu kitaptaki izlediği yöntem, kitabın, diğer kırâat kitaplarına olan etkisi ve tezin omurgasını teĢkil eden ibn ğalbûn‟un tercihleri Ģeklinde birçok mevzuya değinilmiĢtir. 89 Sonuç kısmında da su tespitlere yer verilmesi uygun görülmüĢtür: a. Ġbn Ğalbûn birçok tercihinde Cumhûr Kurrâya ve gramercilere uymuĢtur. b. Bazen kendi tercih ettiği kıraatlerin ta„lillerine yer verir bazen de yer vermez. c. Bir takım tercihlerinde kendi Ģeyhine (kıraat hocasına) tabî olduğunu açık bir Ģekilde beyan eder. Anahtar Kelimeler Ġbn Ğalbûn, Kırâatler, Tercihler, el-ĠrĢâd fî Kırâati‟l- E‟immeti‟s-Sab„a ve ġerhi Usûlihim.
Özet (Çeviri)
In the name of God, praise be to God, prayer and peace on the Messenger of Allah (peace be upon him). This research is a modest attempt to collect and study the selections of Imam Aby al-Tayyeb Abdul-Mun'im ibn Ubayduallah Ibn Ghalbun Al- Halabi (Died 389), in the readings through the printed part of his valuable book“Guidance on reading the seven imams and explaining their origins”including several chapters, starting with the chapter of abstinence to the end of Surah Al-Nas. Although most of his selections were in agreement with the majority of scholars, he was unique in choosing some of them, which are few . This thesis includes an introduction, a preface, two chapters, results, and indexes. The introduction highlights the importance of the subject, the thesis plan, curriculum, and the details of the study. The preface includes terms of the thesis, the history of the science of selection, the representatives of the science of selection, and the criteria of selection. The second chapter entitled as“ brief introduction of Imam Ibn Ghalbun”, in which his name, descent, birth, family, Sheikhs, and students, as well as the scholars praise for him, his publications including his book“the guidance in the seven imams”were mentioned. The third chapter (the selections of Ibn Ghalbun), addresses the opinions of Ibn Ghalbun and his formula of selection. Then I came with statements and opinions about his selections in books of sound, and grammar, and showed my opinion about most of the selections. Finally, the conclusion chapter includes the most important results and benefits taken throughout the study . The researcher found a number of results (mentioned in the conclusion chapter), including the fact that Ibn Ghalbun often followed the opinion of the majority of scholars and grammarians in his selections. In most cases we find explanation and justification of Aby al-Tayeb about his own understanding and the reason why he selected an opinion over the other. One can rarely find that he is not justifying his way of selection and only mention that he followed his sheikh in understanding a particular subject .