Heyelanların zamansal olarak izlenebilmesi için matlab tabanlı jeodezik deformasyon analizi yazılımı geliştirilmesi
A matlab software development for geodetic deformation analysis in using of temporal landslide monitoring
  1. Tez No: 480501
  2. Yazar: DENİZ TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile doğal olarak hesaplama teknikleri de gelişmiş, bu hesaplamalardan ortaya çıkan sonuçlar da gün geçtikçe daha ayırt edilebilir olmuştur. Bu durum mühendislik hesaplamalarını daha dar alanlarda hareket etmek zorunda bırakmıştır. Jeodezi bilimi de bu hesaplamalardan güvenilir sonuçlar çıkarmak zorunda olan bir bilim dalıdır. Bu sebepten dolayı hesaplama yöntemlerinde her geçen gün daha güvenilir ve standart sapmaları daha küçük sonuçlar ortaya koymak zorunda kalmıştır. Analiz edilecek verinin doğruluğunun artması mühendislik dünyasını daha doğru sonuçlara götürürken, bu verilerin doğru kullanılması sorumluluğunu da beraberinde arttırmıştır. Bu verilerin analiz edilebilmesi için uygun hale getirilmesi, verilerin içindeki uygun olmayan unsurların ortadan kaldırılması ve verilerin analiz edilecek koşullara ulaştırılması işlemleri de çok daha detaylı ve önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Çanakkale İli, Lapseki İlçesi'nin bir köyü olan Adatepe Köyü'nün Çanakkale-Bursa Karayolu güzergahı kenarında heyelanlı olduğu öngörülen bir kısmında meydana gelen değişimlerin gözlenmesi için yapılan bir çalışmadır. Bu hareketliliğin izlenebilmesi için tercih edilen alanda tesis edilen jeodezik test ağında iki periyot ölçüm yapılmıştır. Yapılan ölçümlerden elde edilen verilerin dengelenmesi için Tüm iz minimum serbest dengeleme yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel testleri yapılarak uyuşumsuz ölçüler elemine edilmiştir. Uyuşumsuz ölçü testi olarak pope testi kullanılmış, iki periyot ölçümden elde edilen sonuçların standart sapmalarının istatistiksel anlamda birbiriyle eşit olup olmadığı varyans testi ile tespit edilmiştir. Ardından uygulanan global testten sonra jeodezik ağda istatistiksel olarak anlamlı bir deformasyon olduğu anlaşılmıştır. Deformasyon analizi s-transformasyon yöntemiyle yerelleştirme uygulaması ile vii sonuçlandırılmıştır. Deformasyon analizi yapılabilmesi için bahsi geçen bütün hesaplamalarda matematiksel fonksiyon ve formüller ile oluşturulan matematiksel modeller için MATLAB'da bir program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, naturally the techniques of calculation have also developed, and the results of these calculations have become increasingly distinguishable day by day. This situation maked engineering calculations to study at more limited areas. Geodesy is also has to get more reliable results with minimum standart deviation from these calculations. Increasing the accuracy of the data to be analyzed leads the engineering world to more accurate results. It has also increased the responsibility for correct use of these data. It has become much more detailed and important to make these data suitable for analysis, to remove the inappropriate measurements from the data, and to transmit the data to the conditions to be analyzed. In this study, it is carried out to observe changes an landslide area on the Çanakkale-Bursa Highway route at Adatepe village of Lapseki district of Çanakkale. Two period measurements were made in the installed geodetic network for monitoring this movement. All trace minimum free equilibrium method was used to stabilize the data obtained from the measurements made. Statistical tests were conducted to eliminate mismatched measures. Pope test was used as a mismatch measure and the variance test was used to determine whether the standard deviations of the results from two period measurements were statistically equal. Then it is understood that there is a statistically significant deformation in the geodetic network after the applied global test. Deformation analysis was concluded with s-transformation method localization application. In order to perform the deformation analysis, a program was prepared in MATLAB for the mathematical models formed by mathematical functions and formulas in all calculations.