Compensation of mutual coupling in transmitting arrays of thin wire antennas
Verici ince tel anten dizilerinde karşılıklı bağlanmanın tazmin edilmesi
- Tez No: 480502
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Anten dizisi teorisinin klasik yaklaşımında, öğeler arasındaki karşılıklı bağlanma genellikle dikkate alınmaz. Bununla birlikte, uygulamaya bağlı olarak, karşılıklı bağlantıdan kaynaklanan hatalar önemli olabilir. Bu tez, Moment Metodu'nu kullanarak küçük dipol dizilerindeki elemanlar arasındaki karşılıklı bağın tazmini için sayısal bir çalışma sunmaktadır. Anten elemanlarının karşılıklı empedansını kullanarak yeni bir uyartım gerilimi seti hesaplamak mümkündür. Bu yeni dengelenmiş gerilimleri kullanarak, karşılıklı bir bağlanma olmasaydı orijinal gerilimlerle elde edilen desene benzer bir model elde edebilir. Bu tezde, karşılıklı bağlantı, doğrusal diziler, dairesel diziler ve 3 Boyutlu diziler de dahil olmak üzere farklı dizi yapılandırmaları için telafi edilmiştir. Dizilerin bireysel elemanları, uzaydaki farklı uzunluk, yarıçap ve göreli konumlara sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
In the classical approach of antenna array theory, mutual coupling between elements is usually ignored. However, depending on the application, errors due to mutual coupling can be significant. This thesis presents a numerical study for the compensation of mutual coupling between elements in small dipole arrays using Method of Moment. By using the mutual impedance of the antenna elements, it is possible to compute a new set of excitation voltages. Using these new compensated voltages one can obtain the pattern that would be similar to the pattern obtained by the original voltages if there were no mutual coupling. This compensated pattern is compared with the radiation pattern obtained using pattern multiplication method which does not include mutual coupling. In this thesis, mutual coupling has been compensated for different array configurations including linear arrays, circular arrays as well as 3-Dimensional arrays. Individual element of the arrays can have different length, radius and relative positions in space.