Yumurtacı tavuklarda kırmızı akar (Dermanyssus gallinae) enfestasyonunun hematolojik parametreler ile kuluçka özelliklerine etkisi
Effect of red mite (Dermanyssus gallinae) on hematological parameters and hatching traits in layer chickens
  1. Tez No: 480541
  2. Yazar: ESRA ÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dermanyssus gallinae kanatlılarda görülen bir dış parazittir. Bu çalışmada, kontrol ve kanatlı kırmızı akarı ile enfeste olan tavukların hematolojik değerleri ile kuluçka özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada toplam 48 beyaz yumurtacı tavuk (60 haftalık) kullanılmıştır. Tavuklar, enfeste olmayan kontrol ve kanatlı kırmızı akarı ile enfeste olmuş tavuklar olmak üzere rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Deneme, yetiştirme koşulları eşit olan kontrol ve enfestasyon grupları olarak 2 ayrı deneme odasında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dermanyssus gallinae is an ectoparasite on poultry. In this study we compared hematological values and hatching traits of chickens control groups and infested with poultry red mite. A total of 48 white layer hens (60-week old) were used in the study. Hens were randomly divided in 2 groups as uninfested control hens and infested hens with poultry red mite. Groups were housed in two identical rooms.