Hazır beton sektöründe iş güvenliği açısından risk değerlendirmesi: Çanakkale ilinde bir uygulama
Risk assessment in terms of work safety in the ready-mixed concrete sector: An example in Çanakkale provi̇nce
  1. Tez No: 480542
  2. Yazar: ÖZNUR BİLDİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYCAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada hazır beton, sektöründe görülebilecek tehlikeler, riskler, ve bunlara bağlı çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Çanakkale ilinde hazır beton sektöründe faaliyet gösteren bir santral gezilerek, santraldeki ilgili personellerle görüşülmüş ve üretim aşamaları iş güveliği, açısından incelenmiştir. Yapılan risk değerlendirmesi, 8 farklı alanı içermektedir ve L tipi matrix yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Risk değerlendirmesi sonucunda toplam 41 risk tespit edilmiştir. Bu risklerin 7 kabul edilemez, 16 dikkate değer, 18 kabul edilebilir düzeydedir. Bu değerlendirmeler baz alınarak riskler için gerekli önlemler belirlenip ortadan kaldırılmaya yönelik öneriler sunulmuştur. Ayrıca konunun tam anlamıyla anlaşılması açısından giriş bölümünde ilgili tanımlara, iş kazaları, ve meslek hastalıkları hakkında detaylı bilgiye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to bring ready-mixed, concrete, hazards, that may be seen in the sector, risks, and suggestions for solutions related to these. In line with this aim, a plant operating in the ready-mixed concrete sector in Çanakkale province was visited and interviewed with the relevant personnel at the plant and the production stages were examined in terms of job safety. The assessed risk is composed of 8 different areas and is done using the L type matrix method. A total of 41 risks were identified as a result of the risk assessment. 7 of these risks are unacceptable, 16 are noteworthy, 18 are acceptable. Based on these evaluations, the necessary measures for the risks have been determined and suggestions for elimination have been presented. In addition, for the sake of full understanding of the subject, detailed information on occupational diseases and occupational accidents, are included in the introduction.