Effect of the type of the emulsifier on the physical and chemical stability of oil-in-water emulsions
Farklı emülgatörlerin su içerisinde yağ tipi emülsiyonların fiziksel ve kimyasal stabilitesine olan etkisi
- Tez No: 480551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KAHVECİ KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biochemistry, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Emülsiyonlar, birbirine karışmayan iki fazın birbiri içerisinde dağılmasıyla oluşmuş homojen görünümlü heterojen sistemlerdir. Genellikle gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar. Yağ, su ve emülgatörden oluşan Y/S tipi emülsiyonların fiziksel ve kimyasal stabilitesini sağlamak zordur. Emülgatörler, bibirine karışmayan iki fazın, hidrofilik ve hidrofobik özellikleri bünyesinde barındırmasıyla karışmasını sağlayan yüzey aktif maddelerdir. Gıda emülsiyonlarının karmaşık yapısından dolayı, genellikle emülsifikasyona dahil olan ve fiziksel / kimyasal stabiliteye etki eden mekanizmaları anlamak zordur. Stabil emülsiyon üretimine etki eden fiziksel faktörleri ve bunların kimyasal faktörlerle olan ilişkisini anlamak, tüketici açısından bir kalite algısı olan ayrılmayan emülsiyonların iç kimyasını geliştirmek için önemlidir. Bu çalışmada, 1, 2, 4% emülgatör ve su içerisinde 5, 20, 40% yağ oranı olan emülsiyonların fiziksel stabilitesi, polisakkarit yapıda bir tekstür modifiye edici eklenmesi ile geliştirilmiştir. Gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılan sodyum kazeinat (SC), peynir altı suyu izolatı (WPI) protein bazlı ve soya lesitini (Lec), mono ve digliseritlerin sitrik asit estereri (CITREM) yağ bazlı emülgatörler kullanılak hazırlanan emülsiyonların, oksidasyona en yatkın olanı bulunmak amacıyla fiziksel karaktetistikleri (görsel, parçacık büyüklüğü, parçacık yükü, vizkosite) ölçülmüştür. Ölçüm sonucunda 20% yağ ve 4% CITREM emülsiyon formulasyonu bulunmuştur. 4% 1:1 CITREM-BCD ve CITREM emülsiyonları ve üretilmiş, 4ºC, 21ºC ve 55ºC de 15 gün süre ile depolanmışlardır. BCD, fiziksel ve oksidatif stabiliteyi iyi yönde geliştirici etkisi olması sebebiyle emülsiyonlarda kullanılmıştır. Üretilen emülsiyonlar aynı zamanda Suntest (Atlas XLS) cihazında 24 saatlik test süresince, 10 gün direkt güneş ışığına maruziyetine eşdeğer şekilde tutulmuştur. Tüm sıcaklıktaki emülsiyonlar görsel yönden (CI) ölçüme tabi tutulurken, 55ºC ve Suntest örnekleri oksidasyon testlerine tabi tutulmuştur. CI ve TOTOX değerleri karışaltırıldığında, emülsiyonlara BCD eklenmesinin fiziksel stabiliteye olumlu etkisi bulunmasına karşın, yağ fazında LMWE olan CITREM in su fazındaki BCD ile yarışı sonucu, BCD in kimyasal stabiliteye olumlu etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Emulsions which are immiscible heterogenous systems produced by dispersion of a phase in another phase are widely used in the food industry. It is difficult to produce oil-in-water (O/W) emulsion systems that are stabel both physically and chemically. Oil-in-water emulsions generally consist of three main ingredients: oil, water and emulsifier. Emulsifiers are ingredients that keep the immiscible layers together with the help of theirhydrophobic/hydrophilic nature. Due to food emulsions' complex nature, it is hard to understand the mechanisms involved in emulsification process at oil-water interface. An understanding of physical characteristics with an effect on the production of stable emulsions and their relationship with the emulsions chemical stability is important in order to keep food emulsions stable as a quality indicator from consumer aspect. In this study, physical stability of O/W emulsions produced with 1, 2, 4% emulsifier concentrations and 5, 20, 40 % oil concentrations were improved with 40 % polysaccharide as a texture modifier (DE 12 maltodextrin) in aqueous phase. Emulsions produced by most common food emulsifiers which are soy lecithin (Lec) and citric acid esters of mono and diglicerides (CITREM) as oil based emulsifiers and two protein based emulsifiers, sodium caseinate (SC) and whey protein isolate (WPI) were physically characterized (visual, particle charge, viscosity) in order to understand their pronity to oxidation. Emulsion formulation with 20% oil and 4% CITREM was selected for further studies. 4% 1:1 CITREM-beta cyclodextrin (BCD) and CITREM and 20 % oil-in-water emulsions were produced and stored at 4ºC, 21ºC and 55ºC for a month. BCD was added to emulsion to achieve better stability effect and protective effect against lipid oxidation. They were stored at Suntest (Atlas XLS) for a test cycle equal to exposure of 10 days direct sunlight. Visual observation (CI) of all emulsions were compared; Suntest and 55ºC samples were analyzed chemically. According to their TOTOX and creaming index (CI) values, while BCD addition contributed to physical stability of emulsions, BCD did not result in improvement on oxidative stability because of competition of low molecular weight emulsifier in oil phase (CITREM) and BCD in aqueous phase.