Rf environment simulator
Rf ortam simülatörü
- Tez No: 480553
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGUN EROL BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Modern iletişim ve radar sistemlerinin geldiği nokta, RF ortamının etkilerinin çeşitli sinyaller için gerçek dünya senaryolarıyla modellenmesi talebini arttırmıştır. Bu çalışmanın temel amacı hem radar hem de iletişim sinyallerini içeren esnek, genel ve gerçekçi bir radyo frekansı (RF) ortam simülatörü oluşturmaktır. Simülasyonu gerçekleştirilen sinyalleri radyo frekansında üretmek için yazılım tabanlı radyo (SDR) platformu tercih edilmiştir. Çok yollu sönümlenme, girişim ve gürültü birden fazla sayıda sinyal için eş zamanlı olarak hesaplanmış ve SDR'nin RF çıkışları yoluyla üretilmiştir. Sistemin RF çıkışları, yön bulma sistemleri ve LTE MIMO sistemleri gibi alıcıların testlerinde kullanılmaya uygundur. Çeşitli arazi profilleri ve sönümlenme senaryoları için çok sayıda sinyal tipinin iletişim kalitesi, vektör sinyal üreteçlerinden, vektör sinyal analizörlerinden, demodülasyon ve haberleşme analiz araçlarından yararlanılarak incelenmiştir. Bu simülasyon platformu, bu tür sistemlerin Elektromanyetik Uyumluluk testlerinde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Evolution of modern communications and radar systems have increased the demand on modelling the propagation effects with real world scenarios for various signal types. The main purpose of this study is to create a flexible, generic and realistic Radio Frequency (RF) environment simulator mainly for radar and communication signals. Software defined radio (SDR) platform has been preferred for generating the simulated signals at radio frequencies. Multipath fading, interference and noise have been calculated for multiple signals simultaneously and generated via RF outputs of the SDR. RF outputs of the proposed configuration are suitable for use in the tests of receivers such as direction finding systems, electronic intelligence, and Long-Term Evolution (LTE) Multiple Inputs Multiple Outputs (MIMO) systems. Communication quality for several signal types has been experimentally investigated with various terrain profiles and fading scenarios using existing vector signal generators, vector signal analyzers, demodulation and communication analysis tools. This simulation platform can be used in Electromagnetic Compatibility tests of such systems as well.