Açık kanallarda farklı hidrolik koşullar altında su yüzü profilinin bulanık smrgt yöntemiyle belirlenmesi
Determination of water surface profiles in open channels under different hydraulic conditions using fuzzy smrgt method
- Tez No: 480573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAN AYDIN, DOÇ. DR. ZEYNEL FUAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Su yüzü profillerinin belirlenmesiyle ilgili olarak literatürde çok sayıda ampirik bağıntı veya modelleme teknikleri önerilmektedir. Bununla birlikte bu çalışmada açık kanallarda farklı hidrolik koşullar altında su yüzü profilinin belirlenmesi için literatürde henüz yeni bir yöntem olan SMRGT (Simple Membership Functions and Fuzzy Rules Generation Technique) kullanılarak bir model geliştirilmiştir. Daha önceki çalışmalara dayalı olarak, klasik bulanık modelleme tekniklerine göre daha kolay ve gerçekçi sonuçlar vermesi ve su yüzü profillerine ilk kez uygulanacak olması, bu modelleme tekniğinin tercih nedenlerindendir. Model, deneysel çalışmalarla elde edilen verilere uygulanarak test edilmiştir. Veri kümeleri eşik geometrisi, eşik yüksekliği, eşik tepe noktasına olan mesafe olmak üzere üç bağımsız değişkenden oluşmaktadır. Model sonuçları, deneysel olarak elde edilen verilerle karşılaştırılmış olup karşılaştırma sonucunda yöntemin oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu amaçla tezin Giriş bölümünde konunun kapsam ve önemi belirtilmiş, ikinci bölümde ise konu üzerinde bu güne değin yapılmış olan çalışmalar tartışılmıştır. üçüncü bölümünde, çalışmada kullanılan veriler ve bu verilerin elde edildiği deneysel çalışmanın mekanizması sunulmuş ve yöntem geliştirme esaslarından söz edilerek SMRGT yöntemine detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Bulanık SMRGT modelinin geliştirilmesi, elde edilen model sonuçları ve bu sonuçların gerçek verilerle karşılaştırılması dördüncü bölümde verilmiştir. Tezin son bölümünde çalışmadan elde edilen önemli sonuçlar ve bazı öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many published studies propose several empiric formulations or model techniques in the current literature. In this study, a fuzzy model depends on the SMRGT method (Simple Membership Functions and Fuzzy Rules Generation Technique) which is a new method in the literature has been developed to determine the water surface profile in open canal under different hydraulic conditions. The reasons for choosing this model are giving more realistic results and simpler than the other conventional methods available in the current literature. The model was tested applying to experimentally obtained data sets; include the geometry of the floor sill, the floor sill height, and the distinct from the top of the floor sill, which are the inputs of the model as the independent variables. The model's results were compared with the real data experimentally obtained. The comparison shows that the model has very high performance in estimating the water surface profile in open canals. For the aim, in the introduction section of the thesis, the goal and the importance of the subject were given, and the literature review has been reported in the second section. In the third section , the data used to test the model and the experimental works were explained, andthe methodology has been presented in detail. The development of the model, the model results, and the comparison have been detailed in the fourth section. In the last chapter, the important results and some recommendations were discussed and concluded.