İsimlerin kardinalite karşılaştırmasından ve kesişen sıfatlardan oluşan bir sillojistik lojiğin algoritmik analizi ve bir bilgisayar uygulaması
Algorithmic analysis and a computer implementation of a syllogistic logic composed of cardinality comparisons of nouns and intersecting adjectives
  1. Tez No: 480572
  2. Yazar: YASİN AKÜNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Hazırlanan çalışmanın giriş bölümünde, tezin oluşmasında rol alan tarihsel bilgiler ve tez hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci kısımda, Aristo sillojizminin klasik ve modern bakış açıları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca klasik ve modern sillojizm arasındaki farklılıklardan bahsedilmiştir. Üçüncü kısımda materyaller bölümünde ise tezin daha rahat anlaşılabilmesi için gerekli tanımlar verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde L(More,IA) dilinin lojiğine ait türetim ve karşıt model algoritmaları verildi ayrıca bu algoritmalarınbir uygulaması Python programı kullanılarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In the introductory part of the prepared work, historical information on the role of the thesis and general information about the thesis are given. In the second part, information about the classical and modern aspects of Aristotele's syllogism is given. Also, the differences between classical and modern syllogism is mentioned. In the third part, in the material section, definitions are given so that the thesis can be understood more easily. In the fourth and last chapter, the derivation and counter model algorithms of L(More,IA) language are given. In addition, an implementation of these algorithms is built using the Python program.