Türk ve İran orman mevzuatının karşılaştırmalı hukuk açısından incelenmesi
A comparative legal study on Turkish and İranian forest legislation
- Tez No: 480576
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karşılaştırmalı hukuk, medeni toplumlarda geçerli olan hukuk sistemlerini incelemektedir. Hukuk fenomenlerini incelemek, tanımlamak, sistematize etmek ve bunları gerek birbiri ile, gerek, politika, ekonomi, nüfus yapısı, din gibi, diğer toplumsal fenomenlerle ilişkili hale getirerek böylece, hukukun doğal yasalarını bulmaktadır. Çalışmada, 6831 sayılı Türk Orman Kanunu ve 1449 Sayılı İran Orman ve Meraların Korunma ve Kullanma Kanunu, bununla birlikte ormanların vasıf ve mülkiyet açısından taksimi, devletten başkasına ait ormanların hukuki statüsü, konuyla ilgili kadastro uygulama yöntemleri, devlet ormanlarında verilen izinler, muhafaza ormanlar, milli parklar, ormanlara karşı işlenen usulsüz fillerinin tanımı ve bunların yaptırımları, suçların takibi ve koruma memurları incelenmiştir. İki ülkede halen yürürlükte olan orman mevzuatı arasında karşılaştırma yapılarak İki ülke mevzuatı arasındaki ortak yönler ve temel farklılıkları da açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye ve İran orman yasalarında, özellikle temel kavramlar ve tanımlar gibi hukuki boşluklarının doldurulması çalışmanın ana hedeflerindendir.
Özet (Çeviri)
The aim of comparative law is to study legal system of civilized societies. More precisely the aim is to study legal phenomenon, identify, systematize and compare them with each other or finding relationships with civilized societies phenomenon such as politics, economy, demographic and religion to find natural regulations of legislations. In this study, Turkish Forestry Act No. 6831 compared with Iranian Forest and Rangeland Protection and Use Act No. 1449, division of forests in term of qualification and ownership, legal status of forests which are not belonging to governments, cadastral application methods, allowance in governmental forests, preservation forests, national parks, definition of illegal actions done against the forest and their related penalties, tracking of crime and protection officers are studied. Also the basic differences and common aspects with making comparisons between forest legislations is explained. One of the main objectives of this study was to fill the legal gap especially in basic concepts and definitions in Turkish and Iranian legislations.