İhale mevzuatı: Türkiye'nin yurtdışı örnekleriyle karşılaştırılması
Procurement law: Comparison between Turkey and examples abroad
  1. Tez No: 216085
  2. Yazar: ASLI BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Bu çalışmada, ihale sisteminin genel yapısını belirlemek üzere yurtdışı bazı ülkelerle Türk ihale sisteminin karşılaştırılması amaçlanmış-tır. Çok sayıda ülke seçmek zaman ve çevirme sorunları nedeniyle ola-naksız görülmüş, bölüm öğretim elemanları ve lisansüstü öğrencilerin po-tansiyeli gözönüne alınarak Alman Yapı İşleri İhale ve Sözleşme Yönet-meliği (VOB), Rusya Federasyonu Enerji Binalarının Yapım ve Onarımı İle İlgili Tesislerin İhalesine İlişkin Kurallara Hakkında Genelge, İran İs-lam Cumhuriyeti İhale Yasası ile 1933 yılından bu yana Türkiye Cumhu-riyetinde kullanılagelen 2490, 2886 ve 4734 sayılı yasalar incelenmiştir.İhale sistemi olarak yalnızca kamuya yönelik kurallar incelenmiş, özel uygulamalar kapsam dışında bırakılmıştır. Kamu ihale sisteminin sözleşme uygulaması ve sözleşmenin sona erdirilmesi kısımları ülkelere özgü olarak değişeceği için, tezin kapsamı, ihale evrakının hazırlanma-sından sözleşme yapılmasına olan işlerle sınırlandırılmıştır.Görüldüğü üzere seçilen ülkelerin kiminde yasa, kiminde yönetme-lik kiminde de genelge kullanılmıştır. Bu durum özel bir seçim olmayıp tamamen kaynakların temini ile ilgili bir sorundur.İncelenen kaynakların farklı yapıda olması, çevirilerin tam sağlıklı olamaması gibi nedenlerle kıyaslamalar yalnızca tablo dökümü şeklinde yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare Turkish procurement system with the procurement systems of some other countries in order to determine the general structure of procurement systems. Instead of comparing the systems of too much countries wich would result in extension of the thesis?duration and also in some problems with translation. Considering the capacity of staff and master students of the department, the procurement systems of Germany, Russia and Iran were chosen for comparison.For this aim, German Construction and Contract Regulation, Russian Federation Energy Buildings Construction and Maintenance Circular, İranian Procurement Law and Turkish Republics Laws since 1933 were investigated.Only regulations regarding public procurement were investigated, special implementations were kept out of the scope. As the conclusion and termination of public contracts changes from country to country, the thesis? scope is limited to the stages from preparation of procurement documents until the signing of the contract.As shown above, in some countries laws, in others regulations or circulars were used for comparison. This situation arises from the availability of the sources.Considering the different structures of the sources investigated and eventual translation problems only a tabulated comparison was possible.