Küre dağları milli parkı'nın bitki toplumları ve florası (bartın bölümü)
Plant communities and flora of Küre mountains National Park (Bartın section)
- Tez No: 480596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ve Kastamonu illeri arasında, P. H. Davis'in karelaj sistemine göre A4 karesi içinde yer almaktadır. Bu çalışma Küre Dağları Milli Parkı (Bartın Bölümü)'nın flora ve vejetasyonunu belirleyerek alandaki bitki çeşitliliği ve vejetasyon tiplerini ortaya çıkarmak ve bitki toplumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Endemik ve nadir bitkiler, uluslararası IUCN tehlike kategorilerine göre sınıflandırılmıştır. Alanın vejetasyonu Braun-Blanquet yöntemine göre araştırılmıştır. Vejetasyon haritası ise ARCGIS 10.4 programı kullanılarak hazırlanmıştır. 2014-2017 yılları arasında yapılan 45 arazi çalışmasında 1450 bitki örneği toplanmış ve 256 alanda vejetasyon alımı yapılmıştır. Toplanan örneklerin teşhisi sonucunda 95 familya, 341 cinse ait 622 taksonun alanda yayılış yaptığı belirlenmiştir. Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir; 173 takson (%27,86) Avrupa-Sibirya, 18 takson (%2,9) İran-Turan, 73 takson (%11,75) Akdeniz. Kalan 358 takson (%57,5) geniş yayılışlı veya bilinmeyen grubundadır. Belirlenen taksonların 22'si endemik olup, alanın endemizm oranı %3,54'dür. Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar: Asteraceae 60, Fabaceae 59, Lamiacea 38, Rosaceae 37, Orchidaceae 33, Brassicaceae 24, Poaceae 21, Caryophyllaceae 20, Boraginaceae 19, Ranunculaceae 17, şeklinde sıralanmaktadır. Araştırma alanından toplanan taksonların Raunkiaer'in yaşam biçimlerine göre Fanerofit 98, Kamafit 16, Hemikriptofit 283, Kriptofit Geofit + Hidrofit 94 (90+4), Terofit 131'dir. TURBOVEG ve JUICE programları kullanılarak yapılan vejetasyon analizleri sonucunda orman, maki, çayır ve kayalık vejetasyonu olmak üzere 4 farklı vejetasyon tipine ait 12 tanesi yeni olmak üzere 21 bitki toplumu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Küre Mountains National Park is situated between Bartın and Kastamonu provinces and in A4 grid square according to the categorization of P. H. Davis. In this study, it was aimed to determine flora and vegetation of Küre Mountains National Park (Bartın Section) and to reveal its plant diversity, vegetation types and plant communities. Endemic and rare plants were classified according to IUCN categories. The vegetation of study area was investigated by applying Braun-Blanquet method. The vegetation map was prepared using the ArcGIS 10.4 program. Between 2014-2017, 1450 plant samples were collected in 45 field trips to the research area, and 256 relevés were taken. As a result of the identification of collected plants, 95 families, 341 genus and 622 taxa were determined. The distribution of taxa according to phytogeographic regions are as follows: 173 taxa (%27,86) Euro-Siberian, 18 taxa (%2,9) Irano-Turanian, 73 taxa (%11,75) Mediterranean, 358 taxa (%57,5) widespread and unknown. 22 of the collected taxa are endemic and endemism ratio is %3,54. The families that have the most taxa are as follows: Asteraceae 60 taxa, Fabaceae 59 taxa, Lamiacea 38 taxa, Rosaceae 37 taxa, Orchidaceae 33 taxa, Brassicaceae 24 taxa, Poaceae 21 taxa, Caryophyllaceae 20 taxa, Boraginaceae 19 taxa, Ranunculaceae 17 taxa. According to Raunkiaer's life form of the plants, there are 98 Phanerophytes, 16 Chamaephytes, 283 Hemicryptophytes, 94 (90+4) Cryptophyte Geophytes + Hydrophyte and 131 (%24,37) Therophytes. As a result of vegetation analyses that were done by using TURBOVEG and JUICE programs, 21 plant communities, from which 12 associations are new, were determined from forest, maquis, meadows and rock vegetation types.