Küre Dağları Milli Parkı'nın Bartın bölümünde bulunan Zoni yaylası ve etrafının florası
The flora of the Zoni plateau located in Bartin, Kure Mountains National Park and surroundings
- Tez No: 475098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küre Dağları Milli Parkı'nın Bartın Bölümü'nde Bulunan Zoni Yaylası ve Etrafının Florası isimli çalışma 2015-2017 yılları arasında yapılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nin batısında, Küre Dağları üzerinde ve Bartın ile Kastamonu il sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı 07.07.2000 tarihinde Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 37.753 hektarlık yüzölçüme sahip Milli Parkın çevresindeki tampon bölge ise 134.366 hektardır. Uluslararası ve ulusal öneme sahip milli park ve tampon bölgesi günümüzde tehlike altındaki“Karadeniz Nemli Karstik Orman”ekosistemlerinin en iyi yabanıl örneklerine sahiptir ve Avrupa'da korunması gereken 100 Orman Sıcak Noktası'ndan biridir. Ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan“Kuzey Anadolu ve Kafkasya Ilıman Kuşak Ormanları”içinde yer almaktadır. Çalışma alanının denizden yüksekliği 550 m ile 900 m arasında değişmektedir. Saha Avrupa-Sibirya Floristik Bölgesi'nin Euksin (öksin) kesiminde, Türkiye Florası'ndaki grid kareleme sistemine göre de A4 karesinde bulunmaktadır. Alanın büyüklüğü yaklaşık 4 hektardır. 2015-2017 yılları arasında iki vejetasyon döneminde onüç kez araziye çıkılmış, 256 adet bitki örneği toplanmıştır. Teşhisler sonucunda 67 familya ve 181 cinse ait 247 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların % 46,34'ü Avrupa- Sibirya (Euro-Siberian), % 7,72'si Akdeniz (Mediterranean), % 1,22'si İran-Turan (Irano-Turanian) elementidir. Buna göre, çalışma alanı fitocoğrafik yönden, Avrupa-Sibirya (Euro-Siberian) Flora alanının Öksin (Euxine) alt flora alanı etkisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study titled“The Flora of the Zoni Plateau located in Bartın, Küre Mountains National Park and surroundings”was carried out in 2015-2017. Küre Mountains National Park, located in the Western Black Sea region and in Bartın and Kastamonu provinces, has been declared a National Park on 07.07.2000 and has been under protection since. The national park covers an area of 37,753 hectars with a buffer zone of 134,366 hectars. The national park and its buffer zone is significant to both Turkey and the world as the best wild life specimens of“Black Sea Humid Karstic Forest”ecosystems under threat are found in the region, and is one of the 100 forest hot spots of Europe. The park is located inside the“North Anatolia and Caucasia Temperate Zone Forests”one of the 200 globally top priority ecological regions classified by World Wide Fund For Nature (WWF). The area studies is between 550 m and 900 m above sea level. It is located in Euksin section of Europe-Siberia Floristic Zone and on square A4 according to grid squaring system of Turkish flora. This area is approximately 4 hectars. Thirteen field surverys were made in two vegetation seasons between 2015-2017 and 256 plant specimens were collected. 247 taxons belonging to 181 species and 67 families have been identified. 46,34 % of these taxons is the element of Euro-Siberian, 7,72 % is of Mediterranean and 1,22 % is of Irano-Turanian. Accordingly from the perspective of phytogeography the field of study is under the influence of Euxine sub floristic region pertaining to Euro-Siberina Floristic region.