Tekrarlanan yükler altındaki kompozit yapıların incelemesi için deney düzeneği tasarımı
Experi̇mental desi̇ng for review of composi̇te strucrures under repeated loadi̇ng
  1. Tez No: 480601
  2. Yazar: FIRAT YASTIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kompozit malzemeler malzeme biliminin gelişmekte olan dallarından biridir. Geleneksel üretim metotlarına uygunluğu ve özel üretim metotlarına izin vermesi nedeniyle otomotiv, denizcilik, havacılık, tekstil ve savunma sanayinde oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Dolgu yani takviye malzeme, kompozit malzamelerde mekanik mukavemetin sağlanmasında önemli rol oynar. Kompozit malzemelerde takviye elemanı lif, partikül, tabaka formunda olabilir. Matris malzemesi ise kompozit yapıyı bir bütün halinde tutar. Aynı zamanda matris formu yapının fiziksel, kimyasal, ısıl özelliklerini ve mukavemetini belirler. Matris malzemesi olarak seramikler, metaller ve bunların alaşımları kullanılabildiği gibi yaygın olarak reçineler tercih edilmektedir. Reçinenin tercih edilmesinin temel nedenlerinden biri imalat kolaylığı ve üretim maliyetidir. Bu çalışmada sürekli titreşim ve sürünme olayına maruz kalan kompozit malzemelerin yapılarının ve oluştur-dukları ara bağ yüzeyinin analizi ve yapının ömrünün analitik olarak hesaplanabilmesini amaçlayan deney düzeneğinin tasarımı hedeflenmiştir. Deney düzeneği tasarımımda SOLIDWORKS® programı kullanılmıştır. Deney numunelerinin tasarımı ve eldesi sürecinde, kompozit dolgu malzemesinin geometrisi ve yerleşim yönleri araştırılmış ve hangi şartlar altında çalışması gerektiğinin uygun olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are one of the emerging subjects of the materials science. Due to the special production methods and to compatibility allowance with traditional/conventional production methods composite materials have become highly preferred on automotive, marine, aviation, textile and defense industry. Reinforcing material has an important role in providing mechanical strength of composite materials. Reinforcing element in composite materials can be fibers, particles or sheet forms. The matrix structure in composite materials keeps the structure as an intact form. Therewithal, matrix structure determined the physical structure, chemical, and thermal properties and strength of composite materials. Matrix material commonly preferred resins and also limited preferred ceramics, metals and their alloys. One of the main reasons for the preferred resins is the ease of manufacture and production method and costs. This study aimed to constant vibration and the design of the structure of the rest of composite materials subjected to creep events and experiments aimed at the intermediate surface where they form analysis and the mechanical life of composite structure can be calculated analytically. The experimental setup designed in SOLİDWORKS® software. In composite materails testing unit design and obtaining the test specimen geometry and orientation of the composite filling material it was researched and which appropriate working conditions that investigated in this study.