Kütahya ili merkez ilçesinin adli açıdan önemli olan calliphoridae (Diptera) faunasının belirlenmesi
Determination of judicially important calliphoridae (Diptera) fauna in central district of the city of Kütahya
  1. Tez No: 480607
  2. Yazar: HASAN ARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile ilk kez Kütahya ilinde Calliphoridae familyası türlerinin faunası, süksesyonu ve fenolojileri detaylı olarak belirlenmiştir. Çalışma bölgesi olarak Dumlupınar Üniversitesine ait olan Evliya Çelebi Yerleşkesi seçilmiştir. Tezin arazi çalışması Haziran 2012 ile Mayıs 2013 tarihleri arasında 12 ay süre ile yapılmıştır. Calliphoridae familyasının Calliphora, Chrysomya ve Lucilia cinslerine ait toplanan 757 birey elde edilmiştir. Bu çalışmada planlı çürümeye bırakılmış domuz leşi üzerine gelen Calliphoridae familyasına bağlı toplam 4 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fauna, succession and phenologies of Calliphoridae family have been determined in details for the first time. Turkey Evliya Çelebi Campus in Dumlupınar University was selected as the study area. Field study of thesis continued for 12 months between the dates of June, 2012 and May, 2013. The collection of 757 samples belonging to Calliphora, Chrysomya and Lucilia genera of Calliphoridae family have been constructed. In this study, total of 4 species linked taxonomially to Calliphoridae family, travelled on to pig carcass, were determined.