Alüminasilikat bazlı jeopolimerlerin incelenmesi
Investigation of aluminosilicate based geopolymers
- Tez No: 480614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, kaolen tabanlı alkali reaktifleştiricilerle tepkimeye sokulmuş jeopolimerlerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kaolen tabanlı jeopolimerlerin üretiminde döküm ve hidrolik el presi ile şekillendirme yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca numuneler sinterleme gerektirmeksizin düşük sıcaklıklarda (60-80˚C) kür işlemi uygulanarak enerji tasarrufu sağlanmıştır. Hammadde olarak kullanılan kaolenin kimyasal bileşimini belirlemek amacıyla X-ışınları florosans spektroskopisi (XRF) kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre SiO2 ve Al2O3 içeriğinin yüksek olması sebebiyle temel malzeme olarak tercih edilmiştir. Nihai ürün ve hammaddelerin kristal boyutlarını, faz miktarlarını ve çeşitlerini tayin etmek amacı ile X-ışınları kırınım cihazı kullanılmıştır. Kristal fazlarında ağırlıklı olarak kaolinit fazı görülmesi ve bu fazın kristal boyutlarındaki artış ile jeopolimerlerin dayanımlarında ciddi anlamda azalma tespit edilmiştir. Oluşan bağları belirlemede ise Furier dönüşümlü kızılötesi spektrofotometre kullanılmıştır. Dayanımı ölçmek amacı ile servo kontrollü beton pres test cihazı kullanılmıştır. Üretilen jeopolimerlerin mikro yapı analizleri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. Analizleri yapılmış jeopolimer numunelerinde yüksek dayanımlara erişilmiş ve çeşitli katkılarla (silis dumanı, cam suyu) dayanımın arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production and characterization of geopolymers which reacted with kaolin-based alkaline reactants was carried out. Moulding and forming methods with hydraulic hand pres has been used in the production of geopolymers based on kaolin. In addition, energy saving is achived by curing samples at low temperatures (60-80˚C) without sintering. X-Ray fluorescence spectroscopy (XRF) was used to determine the chemical composition of the kaolin that used as raw material. SiO2 and Al2O3 are preferred as the base material because of their high content. X-Ray diffractometer was used to determine the crystal sizes and phase quantities and types of final products and raw materials. Significant reductions in the strenght of the specimens were found with increasing kaolinite phase elongation and crystal size predominantly in the crystal phases. Furier transform infrared spectrophotometer was used to determine the resulting bonds. A concrete pres tester with servo control was used to measure the strenght. The micro structure of the produced geopolymer was tested with scaning electron microscope (SEM). Analyzed geopolymer samples were found to have high strength and increased strength with various additives (silica fume, glass water, etc.).