Havasal aerob endospor oluşturan basillerin izolasyonu ve bazı özelliklerinin araştırılması
Isolation and investigation of some properties of airbone aerobic endospores basil
- Tez No: 480613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDAĞ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesinin 5 ayrı yerinden toplanan havasal örneklerden 14 adet aerob endospor oluşturan Basil izole edilmiştir. İzole edilen Basillus izolatları biyokimyasal ve VITEK identifikasyon sisitemi ile identifiye edilmiştir. İzolatların 4'ü B. subtilis, 4'ü B. pumilus, 1'er adet B. polymyxa, B. megaterium, B. brevis, B. licheniformis ve 2 izolat ise identifiye edilememiştir. İzole edilen suşların ağır metal ve antibiyotik dirençliliği bunun yanında sekonder metabolit üretimi araştırılmıştır. Ağır metal dirençlilik testi, agar dilüsyon yöntemi ile yapılmıştır. Minimal İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) deneyinde, ağır metallere karşı en yüksek MİK değeri referans suş (B. subtilis NRRL B-209) ile kıyaslanmıştır. Elde edilen izolatların referans suşa göre, ağır metal yüzde dirençlilik değerlerine bakıldığında; %100 bakır ve kadminyum'a, karşı olduğu tespit edilmiştir. İzolatların antibiyotik dirençliliklerine disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre izolatların antibiyotiklerden oksasiline (%100), ampisiline (%50) ve eritromisine (%7.1) oranında dirençli olduğu tespit edilmiştir. Basil izolatlarının sekonder metabolit üretme yeteneklerinin belirlenmesinde Gram negatif bakterilerden Legionella pneumophila serogrup 2-15 ve Legionella spp. izolatları kullanılmıştır. Basil izolatlarının sekonder metabolit üretme yetenekleri sadece bu iki gram negatif bakteri üzerinde agar blok yöntemi ile belirlenmiştir. Basil izolatların Legionella spp.'e karşı antimikrobiyal aktivite oluşturmazken, Legionella pneumophila serogrup 2-15 karşı farklı etki spektrumunda antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 aerobic endospor forming bacilli were isolated from aerial specimens which were collected from 5 different spots of Bigadiç district of Balıkesir province. Obtained Bacillus isolates were identified by biochemical and VITEK identification systems. 4 out of these isolates were B. subtilis, 4 of them were B. pumilus, 1 of them was B. polymyxa, B. megaterium, B. brevis, B. licheniformis and 2 of them were not possibte to be identified. Besides heavy metal and antibiotic resistance the secondary metabolite production of isolated strains were investigated. Heavy metal resistance test is executed by agar dilution method. In minimal inhibition concentration (MIC) test, the highest MIC value against heavy metals was comparable with reference strain (B. subtilis NRRL B-209). When heavy metal percent resistivity values of obtained isolates to reference strain were examined and it is detected that %100 were against copper and cadmium. Antibiotic resistance of isolates were determined with disc diffusion method. As a result, the isolates were resistant to oxacillin (%100), ampicillin (%50) and erythromycin (%7.1). Leigonella pneumophila serogrup 2-15 and Leigonella spp. isolates from gram negative bacteria were used to determine. The ability of producing secondary metabolites of basilic isolates. The ability of producing secondary metabolites of basilic isolates were detected by agar bloc method over these two gram negative bacteries only. Although basilic isolates do not produce antimicrobial activity against Legionella spp., they have shown antimicrobial activity against Leigonella pneumophila serogrup 2-15with diffrerent effect range.