Bazı yeni poliokzometalatların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some new polyoxometalates
- Tez No: 480615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TOLGA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, etilendiamin (en), dietilentriamin (dta), trietilamin (trea) ligandlarını içeren polioksometalat (POM) yapıları sentezlendi. Komplekslerin yapısı X-ışınları tek kristal yöntemi, FT-IR ve termal analiz (TG/DTA/DTG) teknikleri ile karakterize edildi. Kompleks yapılarının kapalı formüllerinin {Na2[Na4(dta)2(PW12O40)2]·2(H2O)}n (1), [Na3(H2O)4PW12O40] (2), [(Htrea)5(BW12O40)]·2H2O (3), [Na3(en)3][Na0.5H3BW12O40] (4) şeklinde olduğu X-ışınları tek kristal metodu ile belirlendi. 1, 2 ve 4 bileşikleri hidrotermal metodla, 3 bileşiği ise oda sıcaklığında sentezlendi. Kristal yapı analizlerinde 1 ve 4 bileşiklerinin [PW12O40]3-, 2 ve 3 bileşiklerinin ise [BW12O40]5- heteropolianyonları içeren supramoleküler Keggin tipi POM kümelenmeleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyoxometalate (POM) structures containing ligands of ethylenediamine (en), diethylenetriamine (dta), triethylamine (trea) were synthesized. The structure of the complexes was characterized by X-ray single crystal method, FT-IR and thermal analysis (TG/DTA/DTG) techniques. The closed formulas of the complex structures can be represented by the formulas {Na2[Na4(dta)2(PW12O40)2]·2(H2O)}n (1), [Na3(H2O)4PW12O40] (2), [(Htrea)5(BW12O40)]·2H2O (3), [Na3(en)3]2[Na0.5H1.5BW12O40] (4) were determined by X-ray single crystal method. Compounds 1, 2 and 4 were synthesis by hydrotermal method and compound 3 was synthesis at the room conditions. In the crystal structure analysis, supramolecular Keggin-type POM clusters containing [PW12O40]3- for compound 1 and 4, and [BW12O40]5- heteropolyions for compounds 2 and 3 were observed.