24 kasım 2015 tarihli uçak krizinin Türkiye-Rusya ilişkilerine etkileri
The effects of the aircraft crisis of 24th november 2015 on Turkey-Russia relations
  1. Tez No: 480680
  2. Yazar: NUMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
24 Kasım 2015 tarihinde Türk hava sahasına izinsiz girilmesi nedeniyle Türkiye tarafından Rusya savaş uçağı düşürülmüştür. Bu durum Türkiye ve Rusya arasındaki tarihsel işbirliğinin bir süre sekteye uğramasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı; 24 Kasım 2015 tarihi sonrası yaşananları ele almak ve bu olayın Türkiye-Rusya ilişkilerine etkisini ortaya koymaya çalışmaktır. Bu bağlamda Türkiye-Rusya arasında yaşanan gerilimin başlangıcı ve gelişimi ele alınmış, gerilimin Türkiye'ye ekonomik yansımaları analiz edilmiştir. Aynı zamanda Azerbaycan, Suriye ve genel olarak Kuzey Kafkasya coğrafyasının iki ülke arasında yaşanan gerilimde aldıkları roller incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
On 24th of November, 2015, a Russian warplane was shot down by Turkey as it entered the Turkish airfield without permission. This incident caused a temporary interruption of the historical Turkish-Russian relations. The aim of this study is to evaluate the incidents after 24th of November and to demonstrate the effects of this incident on Turkish-Russian Relations. In this context, the emergence and development of the tension between Turkey and Russia are examined and the financial reflections of the tension on Turkey are analyzed. At the same time, the roles of Azerbaijan, Syria are attempted to be observed during the tension between the two countries of North Caucasus.