Örgüt kültürünün liderlik algısı üzerine olan etkisi
The effect of organizational culture on leadership perception
  1. Tez No: 480679
  2. Yazar: YASENUR UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgütler faaliyetlerini başarılı bir biçimde gerçekleştirmek için çalışanların uyum içerisinde faaliyet göstermelerini sağlamalıdırlar. Herhangi bir örgüt sahip olduğu amaçlara ulaşmak için örgüt bünyesinde bulunan çalışanlar ortak bir değerler sistemini paylaşmalı, ortak amaçlara yönelik hareket etmeli ve atılan adımlarda bir uyumluluk olmalıdır. Bu durumu sağlamak için ise örgüt kültürünün örgütün amaçlarına uygun bir biçimde oluşturulması gerekmektedir. Zira örgüt kültürü, yasalar, semboller ve benzeri araçlar kullanılarak oluşturulan ve örgüt içerisindeki bireylerin davranışlarını şekillendiren iklimdir. Örgüt kültürünün oluşturulmasında, sürdürülmesinde ve değiştirilmesinde ise lidere büyük bir görev düşmektedir. Zira liderin en önemli özellikleri arasında çevresindeki insanları ortak amaçlara ulaştırmak için hareket ettirmek ve onların davranışlarını şekillendirmek vardır. Bu süreç içerisinde liderin otoriter, demokratik ve tam serbesti tanıyan liderlik gibi türlerden birini benimsemesi söz konusudur. Bu sebeple örgüt kültürü ile liderlik arasında bir ilişkinin bulunduğu iddia edilir. Bu çalışmanın amacı örgüt kültürünün liderlik algısı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Araştırma betimsel ve ilişkisel yöntem tarama modeline göre kurgulanmıştır. Araştırmayı cevaplayanların %45'i erkek, % 55'i kadın olmak üzere toplam 400 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma sonucunda örgüt kültürü ve liderlik algısı arasında 0,466 pozitif yüksek yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu aşamada örgüt kültürü benimsendikçe liderlik algısının oluşacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to achieve determined targets, organizations have to organize employees to work in accordance with others considering the targets of the organizations. Employees must share same values system, must aim to reach same targets and must behave in accordance with other employees. In order to establish that kind of an environment, organizational culture must be established considering targets of the organization. Organizational culture is the climate in the organization established using rules, symbols and similar tools. That culture shapes attitudes and behaviors of employees. Leaders have a great role at establishing, preserving and changing organizational culture. Two of the most important properties of leaders are shaping behaviors of people and motivating them to reach shared targets. At that point, the leader adopts some kinds of leadership styles such as authorial, democratic or laissez faire leadership styles. Considering all those, it can be claimed that there is an interaction between organizational culture and leadership styles. The aim of the study is evaluating effects of organizational culture on leadership perception. In order to reach that aim, a detailed literature review is held and descriptive and relational survey model is applied. 400 participants took place at the study. 45 percent of the participants were men and 55 percent of the participants were women. At the end of the study, it has been seen that there is a positive relationship between organizational culture and leadership perception with a degree of 0,466. Taking that result into account, it can be claimed that the more organizational culture is accepted, the more leadership perception is established.