Critique of communism in squaring the circle and every good boy deserves favour by tom stoppard
Tom Stoppard'in squaring the circle ve every good boy deserves favour oyunlarında komünizm eleştirisi
- Tez No: 480708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Tom Stoppard'ın iki oyunu Squaring the Circle (1984) ve Every Good Boy Deserves Favour (1978) içerisinde komünist yönetimlerin eleştirisi üzerine odaklanmak ve bu eserlerin analizini yapmaktır. İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan Soğuk Savaş'ın tarihsel arka planı ve 20.yy'da tüm dünyayı etkisi altına alan komünizm düşüncesi yine bu çalışmada incelenmiştir. Komünizm düşüncesinin en baskın olduğu ülkelerin başında olan Sovyetler Birliği ve bu ülkede uygulanan bazı yanlış politikalar, eser analizleri öncesinde incelenmiştir. Tom Stoppard'ın 1970'li yılların sonlarına doğru yaptığı Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa ülkeleri ziyaretleri, onun daha politik bir tarza yönelmesini sağlamıştır. Stoppard bu iki oyununda bu ülkelerdeki sansürlere, yasaklara, baskıya ve adaletsizliklere değinmiştir. Every Good Boy Deserves Favour oyununda, Alexander adında muhalif bir kişinin Sovyetler Birliği'nin politik sistemine karşı düşüncelerinden dolayı sahte tanılarla akıl hastanesine hapsedilmesi anlatılmıştır. Polonya'da başlayan önemli bir işçi hareketi olan Solidarnosc ise Squaring the Circle oyununda anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde incelenen komünizm ile alakalı temalar bu oyunlarda ve son bölümde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus on the critique of the communist governments of Tom Stoppard's two plays Squaring the Circle (1984) and Every Good Boy Deserves Favour (1978) and to analyze these plays. The historical background of the Cold War that started after the Second World War and the idea of communism that influenced the whole world in the 20th century have also been examined in this study. The Soviet Union, which was at the forefront of countries where communism was dominant, and some wrong policies applied in this country have been examined before the analysis of the plays. Tom Stoppard's visits to the Soviet Union and the Eastern European countries towards the end of the 1970s provided him to face with a more political subject. Stoppard referred to censorship, bans, oppression and injustice in those countries in these two plays. In the play, Every Good Boy Deserves Favour, it is told that the dissident named Alexander is confined to an asylum with fake diagnoses because of his dissenting opinions against the political system of the Soviet Union. Solidarnosc, an important labour movement that began in Poland, is described in the play Squaring the Circle. The themes related to communism examined in the second chapter of the study have been analysed in these plays and in the last chapter.