Ahlat Taht-I Süleyman mezarlığındaki mezar taşları
Cemetery stones in the graveyard of the ahlul tragedy Sulejman
  1. Tez No: 480709
  2. Yazar: ÖMER AVNİ YUNUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 579
Özet
Türk sanat tarihinin yanı sıra kültür tarihimiz açısından da büyük önem taĢıyan mezar taĢları, ait oldukları toplumun inanç sistemi baĢta olmak üzere o dönemin; sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri hakkında da önemli ipuçları sağlayan birer tarihi belge niteliğindedir. Bu tarihi belgelerin Anadolu‟daki en eski örneklerini üzerinde taĢıyan Taht-ı Süleyman Mezarlığı‟ndaki Mezar TaĢları‟nda gerçekleĢtirdiğimiz çalıĢmamız bölgenin kültür tarihi hakkında önemli veriler elde etmemizi sağlamıĢtır.“Taht-ı Süleyman Mezarlığı Mezar TaĢları”baĢlığı altında elde edilen bu veriler yüksek lisans tez kurallarına göre bilimsel anlamda bir değerlendirmeye tabi tutulmuĢtur. Öncelikle ilçenin coğrafi konumu ve tarihçesiyle çalıĢma alanın tanıtımı sağlanmıĢ ardından ilçedeki mezarlıklar hakkında detaylı bilgiler sunulmaya çalıĢılmıĢtır. Katalog bölümünde Taht-ı Süleyman Mezarlığı Mezar TaĢları bölümünde yer alan 79 adet mezar ve mezar taĢının gözlem fiĢlerine göre tanıtımları verilmeye çalıĢılmıĢtır. Bu bölümün ardından yararlandığımız kaynakların alfabetik listesi verildikten sonra, bu mezar taĢlarının çizimleri ile fotoğrafları katalog düzenine göre sıralanmıĢtır. Böylece tezin amacına uygun olarak mezar taĢlarının tipoloji, süsleme ve kitabe bilgileri ile tanıtılmaya çalıĢılıp, yok olma tehlikesi ile karĢı karĢıya olan bu milli değerlerimizin sanat tarihi içerisindeki önemi saptanarak, Türk Sanatındaki yerleri bir nebzede olsa vurgulanmaya çalıĢılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In addition to Turkish art history, grave stones, which are of great importance in terms of our cultural history, are the belief system of the society to which they belong; Social, cultural and economic features of the country. The work we have undertaken in the tombs of the Taht-i Süleyman Cemetery, which carries on the oldest examples of these historical documents in Anatolia, is important to obtain important data about the cultural history of the region. These data obtained under the heading of“Taht-ı Süleyman Cemetery Grave Stories”have been subjected to a scientific evaluation according to master's thesis rules. First of all, the introduction of the study area was provided with the geographical position and history of the village, and then detailed information about the cemeteries in the district was tried to be presented. In the catalog section, 79 tombs and tombs located in the Taht-ı Süleyman Cemetery Graveyard section were tried to be presented according to the observational charts. After this section, the alphabetical list of the resources we have used is given, and then the drawings of these tombstones and the photographs are arranged according to catalog order. Thus, in accordance with the purpose of the thesis, Ornamentation and inscriptions to determine the significance of these national values ​​against the danger of extinction in the history of art and to emphasize if the place of Turkish Art is a sperm