Arapça konuşmayanlara Arapça öğrenmenin zorlukları ' problemleri ' örnek Irak'ın kuzeyi
- Tez No: 480710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Arap dilini öğrenmek isteyen her kes, kendisine göre yabancı bir dil öğrenmeye çalıştığından dolayı, haliyle birçok zorluklarla karşılaşabilir. Nitekim Arap dili kendisine has, başka dillere benzemeyen birçok farklar barındırdığından dolayı öğrenilmesi de nispeten zor diller arasında kabul edilir. Kuzey Irak Bölgesinin giderek merkezden ve Arap dilinden uzaklaşması yeni nesil için eskiye göre Arapça öğreniminde daha fazla zorluklar oluşturmaktadır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma melekelerinde tüm bu zorlukları görmek mümkündür. Biz de bu çalışmamızda Anadili Arapça olmayanların Arapça öğreniminde karşılaştıkları zorlukları alan araştırması yaparak bölge bazında ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde de genel olarak dil eğitiminde kullanılan yöntemleri detaylı bir şekilde verdik. Modern dönemde artık daha fazla öne çıkan ve eğitim kurumlarında kullanılan metotları irdelemeye çalıştık. Daha sonra ise dil ile ilgili melek ve yetenekler üzerinde durduk. Bu yöntemleri açıklarken Arap diline özgü durumları ele aldık. Arap dilini öğretme esnasında karşılaşılan zorlukları izah ettik. Arap dilinin öğrenilmesi esnasında dil dışı olgular olan, coğrafi, siyasi, dini faktörlerin dil eğitimindeki etkilerin önemini belirttik. Bu dış faktörlerle birlikte dil eğitimini doğrudan etkileyen yöntem, mekan, materyal ve öğrenen faktörlerini detaylı bir şekilde ele aldık. Daha sonra yöntem eksikliği ile birlikte yaşadığımız Bölge ile alakalı olan bazı durumları irdeledik. Özellikle bize göre Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Bakanlığı arasındaki irtibatın zayıf ve amaçlarının farklı olmasının Arap dili eğitimine etkisini gözler önüne serdik. Bu iki Bakanlığın istenilen seviyede bir dil eğitiminin gerçekleşmesi için ortak hedef belirleyip müşterek kararlar almalarının zorunlu olduğu sonucuna vardık. Bütün bunları incelerken, konu bazlı eksikleri de belirttik. Gramer/nahiv, sarf/morfoloji başta olmak üzere ders müfredatlarındaki eksiklikleri dile getirdik. Yapmış olduğumuz anket çalışmasında Bölgemiz temelli Arapça eğitiminin fotoğrafını çekmek için birbirinden farklı sorular hazırladık. Hazırladığımız soruları da doğru sonuçlar elde etmek için farklı kurum ve mekanlarda uyguladık. Elde ettiğimiz veriler ışığında tezimizde sonuçlar çıkardık. Dil eğitiminde Bölgemizde karşılaşılan zorlukları net bir şekilde gözler önüne serdik. Sonuç olarak dil eğitimi özellikle de Arapça dil eğitimi, karşılaştığımız zorluklar ve engeller nedeniyle istenilen seviyede verilememektedir. Gün geçtikçe bu zorluklar ve engeller daha da artmaktadır. Aslında Kuzey Irak Bölgesi, Araplarla iç içe yaşanan bir bölge olmasından dolayı Arapça eğitimi için bir çok artı yönlere sahiptir. Ancak yaşanan siyasi ve sosyal problemler neticesinde bu artılardan gereği gibi yararlanılmamaktadır. Çalışmamızda elde ettiğimiz veri ve sonuçlar ışığında yeni yöntem ve hedeflerle birlikte istenilen seviyede Arapça öğretiminin rahatlıkla yapılabileceği kanaati taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Abstract Those who like to learn Arabic as a foreign language face a lot of difficulties. The language, by itself, is surrounded with lots of problems which hamper learners. These problems, in their turn, vary from situation to situation and according to the size of the factors that influence these problems and difficulties both negatively and positively. Therefore, the title of this study is ''Problems of teaching Arabic to learners of Arabic as a foreign language, the case of North of Iraq''. The researcher has started with an introductory chapter which consists of three sections. The first section is about Arabic language and its features. The second section discusses the concept of foreign language learners and the methods that are followed for teaching foreign languages. In the third section, the language skills are investigated. Our research about the problems of teaching Arabic language, makes it necessary that we discuss the factors that influence teaching Arabic language, and this has been discussed in the second chapter which consists of three sections. The first section investigated the uncontrolled situational variables such as (religious, linguistic, geographic, and political factors). The second section is about the objective factors (language teaching methods, technical factors in language teaching, syllabus factors in teaching language, basics and means used in language teaching). In the third section, other factors are discussed, such as (methods used for teaching Arabic language, and psychological aspects) The three sections of chapter three are catered to discussing the obstacles faced by learners of Arabic as a foreign language. The first section investigated those obstacles that are related to curriculum (the shortcomings of the specified curriculum for language teaching, lack of balance between the syllabuses of ministry of education and ministry of high education, classifying grammar topics according to an old method). The second section is about the political obstacles (lack of attention to the Arabic language in the area, lack of activities and events related to Arabic language and lack of training courses, and lack of specialized institutes). In the third section, weaknesses that are attributed to (learners, and teachers) were investigated. As a supplement to the study and an emphasis on the truthfulness of the presence of these problems in this area -in the north of Iraq-, the fourth chapter presented the findings of a field study to reemphasis the presence of the problems. At the end of the study, the most important results, and some suggestions are given with the purpose of eradicating the problems.