Hardt ve Negri'nin çokluk düşüncesinde radikal demokrasi eleştirileri
Criticism of radical democracy Hardt and Negri multitude of thoght
- Tez No: 480717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN YARALI AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hardt ve Negri'nin“çokluk”düşüncesinin, Laclau ve Mouffe'un“radikal demokrasi”kuramının bir eleştirisi olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, çoğunlukçu demokrasi, oydaşmacı demokrasi, müzakereci demokrasi, çoğulcu demokrasi gibi teoriler bu çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Çalışmadaki diğer demokrasi teorileri ise eşitlik, özgürlük ve doğrudan katılım ilkesi çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla karşılaştırmalı ve eleştirel bir yöntem benimsenerek araştırma bulgularının ortaya çıkarılmasına gayret gösterilmiştir. Nihayetinde post-Marksist yazındaki“çokluk”fikrini bir“radikal demokrasi”eleştirisi olarak okumanın mümkün olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to reveal whether Hardt and Negri's“multitude”thought is a critique of Laclau and Mouffe's theory of“radical democracy”. In this context, theories such as majoritarian democracy, consensual democracy, negotiating democracy, pluralistic democracy are excluded from the scope of this work. Other democracy theories of work have been tried to be examined within the framework of equality, freedom and direct participation. Therefore, a comparative and critical method has been adopted and efforts have been made to reveal the findings of research. Ultimately it has reached the conclusion that it is possible to read the idea of“multitude”in post-Marxist literature as a critique of“radical democracy”.