İmalat sanayisi'nde AR-GE harcamalar'ının ücret'e etkisi:Türk imalat sanayi örneği
Impact of R & D expenditure on wages in manufacturing industry: Turkish manufacturing industry case
  1. Tez No: 480716
  2. Yazar: KEREM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk imalat sanayinde faaliyette bulunan yaklaşık 1000 Ar-Ge firmasına ait mikro düzeyde veriye dayanarak; firmaların Ar-Ge faaliyetleri ile nitelikli çalışanlara ödedikleri ücret arasında bir ilişkinin olup olmadığını ekonometrik olarak test etmektir. Bu amaçla, nitelikli çalışan olarak literatürde sınıflandırılan araştırmacı, teknisyen ve destek personele ait üç ayrı ücret denklemi oluşturulmuş, modeller iki-aşamalı Heckman örneklem seçim yöntemiyle katsayıların tahmini NLOGIT 6 istatistiki paket programıyla yapılmıştır. Analizden elde edilen bulgulara göre; Türkiye imalat sanayisinde Ar-Ge faaliyetleri ile nitelikli çalışan ücreti arasında istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, kişi başına Ar-Ge harcamalarının ve ölçek artışlarının genel olarak ücrete artış yönünde etkiler yaptığı, elde edilen diğer bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to econometrically test whether there is a relationship between firms' R & D activities and the wages they pay for qualified employees based on the micro level database of about 1000 R & D companies operating in the Turkish manufacturing industry. For this purpose, three separate wage equations were created for qualified researchers, technicians and support personnel as classified in the literature. The model was estimated by using the NLOGIT 6 statistic package program and coefficients are estimated by a two-step Heckman sample selection method. According to the findings obtained from the analysis; a statistically significant and positive relationship was found between R & D activities and qualified employee (non-production workers) wages in Turkish manufacturing industry. It is also among the other findings that increases in R & D expenditure per capita and firm size generally have a positive effect on the increase in the level of non-production workers' wages.