Lateral epikondilitte iyontoforez tedavisi
- Tez No: 48073
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada lateral epikondilite bağlı dirsek ağrısı olan otuz hastaya iyontoforez tedavisi uygulanmıştır. Hastalar rastlantısal olarak üç eşit gruba bölünmüştür. 1. gruba 3cc diklofenak sodyum; II. gruba 4 cc deksametazon sodyum fosfat ve III. gruba (plasebo) 4cc sodyum klorür verilmiştir. Uygulama 3-8 mA'de 25 dakika süreyle yapılmıştır. İlave olarak tüm hastalara zıt kuvvetli kol bandajı uygulanarak dirsek ve el bileğine yönelik güçlendirici egzersiz programı ve koruma teknikleri gösterilmiştir. Olgular; tedavi öncesi, 1. ve 2. hafta sonu (tedavinin bitiş zamanı) ile tedavi bitiminden 15 gün ve 2 ay sonra; ağrı değerlendirmesi, yüz skalası, günlük yaşam aktiviteleri, Vigorimetre ile güç testi, kas testi, normal eklem hareket aralığı ve çevre ölçümü açısından beş kez değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, iyontoforez yöntemi ile deksametazon sodyum fosfat ve diklofenak sodyum uygulamasının plaseboya göre tüm skala ve testlerde daha etkili olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, iyontoforez uygulamasının lateral epikondilit gibi yumuşak doku hastalıklarında etkili bir yöntem olduğu görülmüştür. SUMMARY In this study, iontophoresis treatment has been applied to thirty patients having elbow pain due to lateral epicondylitis. Patients were selected randomly into three grups each consisting of ten patients. First group reciewed 3 cc diclofenac sodium while the second group reciewed 4 cc dexamethasone sodium phosphat and the third group which was placebo had 4 cc sodium chloride solutions. Administration of drugs and placebo were done at 3 - 8 mA for 25 minutes. In addition, counter force arm band is applied to all the patients with showing straingth exercises program, protection techniques for the elbow and wrist. Pain evaluation, face scala, activities of daily living, grip power with vigorimeter, muscle testing, range of motion, girth measurements were applied to all patients. The assesment program was applied at five different points. First at the beginning of the treatment, second at the end of first week, third at the end of second week which is also the end point of treatment, fourth 15 days after the end of treatment and fifth 2 mounths after completion of treatment. As a result this study showed that dexamethasone sodium fosphat and diclofenac sodium iontophoresis were more effective than placebo administration We suggest that iontophoresis aplication to soft tissue diseases like lateral epicondylitis as an affective method in physical therapy program.
Özet (Çeviri)