Lübb-i Lübâbü'l-Hikme (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Lübb-i Lübâbü'l-Hikme (Introduction-analysis-text-index)
- Tez No: 480792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KASIM AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu tez on sekizinci yüzyıl Osmanlı Devleti'nde Hüseyin Râzî bin Muhammed Amidî tarafından yazılan Lübb-i Lübâbü'l-Hikme adlı el yazması siyasetnamenin dil incelemesi ve Türk çevriyazısına aktarılmasıdır. İnceleme dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm eserin tanıtımıdır. İkinci bölüm dilbilgisi incelemesidir ve eserin hat bilgisini, yazım özelliklerini, eserde yer alan seslerin tanıtımını, eklerin ünlü ve ünsüz seslerin özelliklerine göre sınıflandırmasını, ses değişmelerini, eserde görülen biçimbirimlerin tanıtımını ve sınıflandırılmasını içerir. Üçüncü bölüm el yazması metnin Türk çevriyazısına aktarılmasıdır. Dördüncü bölüm el yazması metnin dizinini içerir.
Özet (Çeviri)
This master thesis is based on a siyâsatnâmeh called Lübb-i Lübâbü'l-Hikme written by Hüseyin Râzî bin Muhammed Amidî in Ottoman Empire during eighteen century. This study contains four parts. First part is about the introduction of the manuscript. Second part is about the writing spesifications, the phonology and the morphology of the manuscript and includes, but not limited to, calligrapic introduction, introduction of the vowels and consonants, classification of the morphems based on the spesifications of the vowels and consonants, phonological rules and procesesses seen on the manuscript, introduction and the classification of the morphems seen in the manuscript. Third part is the transcription of the manuscript to Turkish Transcription alphabet. Forth and the last part is the grammatical index of the manuscript text.