Perkütan yöntemle kapatılan atriyal septal defekt hastalarında atriyum ve apendiks işlevlerinin değerlendirilmesi
Assessment of atrium and atrial appendage functions in patients with atrial septal defect treated via percutaneous transcatheter closure technique
- Tez No: 480810
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç Biküspit aorta ve mitral valv prolapsusu sonrası erişkinlerde üçünçü en sık görülen KKH tipidir. ASD kalbin anatomik ve fizyolojik işlevini bozarak kardiyovasküler mortalite ve morbiditeyi arttırmaktadır. Ekokardiyografi ASD'nin erken tanı ve izleminde önemli yere sahip. Kalbin fizyoloji ve anatomisindeki bozulma, kalp kasının kasılma yüzdesinin bozukluğuna bağlı gelişmektedir. Bu nedenle kalp kasının strainini görüntülemek klinik açıdan son derece önemlidir. Ekokardiyografik olarak straine farklı yöntemlerle bakılmaktadır. Speckle Tracking Ekokardiyografi (STE), strain bakmak için en sık kullanılan yöntemdir. STE daha çok sol ventrikül (SV) strainine bakmak için önerilmektedir. Ancak atriyumların kas kütlesi ventriküllere göre az olmasına rağmen STE ile atriyumların strainine de bakmak mümkündür. Çalışmamızın amacı kardiyak siklusun ana bileşeni ve embolilerin ana kaynagi olan atriyum ve apendikslerinin islevlerini, perkütan yöntem ile kapatılan sekundum tip ASD hastalarında değerlendirmek. Hastalar ve yöntem Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kardiyoloji anabilim dalı tarafından Ekim 2011 tarihinden itibaren perkütan yöntem ile erişkin sekundum tip ASD hastaları tedavi edilmektedir. Retrospektif olan çalışmamıza dahil edilen 36 medyan yaşa sahip toplam 53 hasta (%36'sı erkek, %64'ü kadın) ve çalışmaya alınanlar sekundum tip ASD tanısı TTE ve TEE ile konulan 18 yaş ve üstü , perkütan transkateter yöntemiyle ASD kapatma işlemi uygulanmış, ASD kapatma öncesi ve sonrası birinci ve altıncı aylarda düzenli TTE ve TEE görüntü ve düzenli arşivlenmiş demografik, rutin laboratuar kayıtları olan hastalardı. Hastaların düzenli arşivlenmiş dosyaları, işlem öncesi ve sonrasına ait arşivlenmiş TTE raporları incelendi. TEE Görüntülerinden offline olarak Pulmoner ven akım hızları, atriyal akım hızları alındı ve (EchoPac 6,3, GE Vingmed, Horten, Norway) programıyla SAA ve SğAA Global ve segmental strainleri değerlendirldi. Bulguları Çalışmadaki yaşları 18-73 arası (ortalama 37,49 ± 13,00); 35'i kadın ( %66), 18'i erkek (%34) olmak üzere toplam 53 sekundum tip ASD hastanın temel klinik özellikleri ve komorbiditeleri incelendiğinde, 4 hastada (%7,5) hipertansiyon, 2 hastada (%3,8) tip 2 diyabetes mellitus, bir hastada (%1,9) hiperlipidemi, bir hastada (%1,9) koroner arter hastalığı, bir hastada (%1,9) KOAH ve bir hastada (%1,9) geçirilmiş SVO hikayesi mevcuttu. 52 hasta (% 98,1) sinus ritmine, bir hasta (%1,9) atriyal fibrilasyon ritmine sahipti. İşlem öncesi ve sonrası TTE parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı. Pulmoner ven akım hızların karşılaştırlmasında anlamlı bir fark izlenmedi. SAA akım hızların karşılaştırılmalarında anlamlı düzelme ve artış saptandı. fakat SğAA akım hızların karşılaştırılmalarında anlamlı fark izlenmedi. SAA ve SğAA'lerin EF değerlerin ve Global strainlerin karşılaştırılmalarında 1. ve 6. ay istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Fakat segmental strainlerinde anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç Çalışmamızda ASD kapatması sonrası litratürdaki yayınlara benzer şekilde sağ atriyum sağ ventrikül çaplarında küçülme gözlenmiştir. Ayrıca ASD kapatılması sonrası sol kalp boşlukların fonksiyonlarında düzelme saptanmıştır. Trombus formasyon ve tromboemboli olayları açısından önemli olan atriyal apendikslerin akım hızlarında, ejeksiyon fraksiyon, ve global strainlerinde artma saptanmıştır. Fakat işlem öncesi ve işlem sonrası atriyal apendikslerin segmental strainlerinde anlamlı bir farlılık izlenmemiştir. Perkütan transkateter yöntemiyle ASD kapatılması etkin ve güvenilir bir yöntem olup uzun dönemde kalp boşlukları ve atriyal apendiks fonksiyonları üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim After bicuspid aorta and mitral valve prolapse, ASD is the third most commen form of congenital heart disease. ASD deteriorates the anatomical and physiological functions of heart and has additive impact on its mortality and morbidity. Echocardiography plays important role in diagnosing and following ASD patients. Anatomical and physiological deteriorations in heart are the result of impaired contraction percentage of the heart muscle. Therefore strain imaging of heart muscle gains importance. There are different echocardiographic techniques for myocardial strain. Specially Speckle Tracking Echocardiography ( STE) is the method of choice. STE is mostly used for left ventricle myocardial strain but it can also be used for atrial myocardial strain though the mass of atrials' muscle are less than ventricles. The aim of our study is to assess the atrial functions specially the artrial appendage functions being one of the main source of cardiac emboli in ASD patients treated via percutaneous transcatheter closure technique. Method and Patients Since Oct 2011 patients with ASD are treated via percutaneous transcatheter Closure technique in Kocaeli University Hospital division of cardiovascular disease. In our retrospective study 53 pateints (male 36%, femal 64%) with midian age of 36 were selected with inculusion criteria of ASD patients diagnosed via TTE and TEE, with age 18 and over, treated via percutaneous transcatheter technique, Patients with full demographic, laboratuary documentations, TTE and TEE recordings before the ASD and after the ASD closure in the first and sixth months. All documentations were anaylzed with pure caution. Pulmonery venous flow, and atrial appendage flow velocities were obtained from TEE recordings. Offline evaluation of atrial appendage strains were done via (EchoPac 6,3, GE Vingmed, Horten,Norway). Results The patients in the study were between 18-73 (Average 37,49) years old, 36% of them were male, 64% of them were femal. The prevalance of comorbidities were as; (hypertension 7.5%, diabetes mellitus 3.8%, hiperlipidemia 1.9 %, coronary artery disease 1.9%, cronic obstructive pulmonery disease 1.9%, history of stroke 1.9%). 52 patients (98.1%) were documented with normal sinus rhythm and one patient (1.9%) was documented with atrial fibrillation rhythm.