Kronik hepatit C tanılı hastalarda telaprevir ve boseprevirli üçlü tedavi rejimlerinin güvenilirlik ve etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of reliability and efficiency of telaprevir and boceprevir triple therapy regimens in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 480809
- Danışmanlar: PROF. DR. SILA AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve amaç: Dünyada her yıl ortalama 3-4 milyon yeni olgunun rapor edildiği ve ilerleyen dönemde önemli ölçüde morbidite ve mortaliteye neden olan HCV enfeksiyonu, önemli bir sağlık sorunudur. Direkt etkili antivirallerin kullanılmasıyla artık günümüzde başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Biz bu çalışmada kullanıma giren direkt etkili antiviral ilaçların ilki olan, iki proteaz inhibitörü telaprevir ve boseprevirli üçlü tedavi rejimlerinin etkinlik ve güvenilirliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Şubat 2013 ve Haziran 2015 tarihleri arasında KHC tanılı 38 hasta dahil edildi. Hastaların 23'ü telaprevirli, 15'i boseprevirli üçlü tedavi alan hastalardı. Hastaların dosyalarından demografik bilgileri, altta yatan hastalıkları, kullandığı ilaçları, daha önce almış oldukları tedaviler, kan tetkikleri ve karaciğer biyopsi sonuçları geriye dönük olarak incelendi. Üçlü tedavi alan her iki hasta grubu, tedavinin etkinlik ve güvenilirliliği açısından karşılaştırıldı ve tedavi başarı oranları istatistiksel açıdan incelendi. Bulgular: Hastaların tedavi sonunda 21'inde (%55,3) KVY elde edilirken, 17'sinde (%44,7) KVY elde edilmedi. Telaprevirli ve boseprevirli üçlü tedavi alan hastaların KVY oranları sırasıyla %52,2 ve %60 olduğu saptandı. Daha önceki tedavi deneyimi nüks olan ve HVY elde edilen hastalarda KVY oranları daha yüksek bulundu. Altta yatan kronik hastalığı bulunanlarda KVY oranlarının daha düşük olduğu saptandı. Yaş, cinsiyet, tedavi
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: HCV infection, which is reported to have an average of 3-4 million new cases each year in the world and causes significant morbidity and mortality in the coming period, it is an important health problem. Using direct acting antivirals nowadays is a disease that can be successfully treated. We aimed to compare the efficacy and safety of two protease inhibitor telaprevir and boceprevir triple therapy regimens, which are the direct antiviral drugs used in this study. Material and methods: 38 patients with chronic hepatitis c between February 2013 and June 2015 were included in the study. 23 of the patients receiving telaprevir, 15 of the patients receiving triple therapy. Demographic information, underlying diseases, medications used, previous treatments, blood tests and liver biopsy results are backwards from the patient's files. Both groups of patients receiving triple therapy were compared in terms of efficacy and safety of treatment and the treatment success rates were analyzed statistically. Findings: At the end of treatment of patients 21 (55.3%) was achieved sustained virological response (SVR) 17 (44.7%) was obtained SVR. SVR rates of patients who received triple therapy with Telaprevir and Boceprevir were 52.2% and 60%, respectively. In patients whose previous treatment experience was relapse and had a rapid virological response (RVR) had higher SVR rates. It was found that the rates of SVR were lower in those with underlying chronic disease. Age, sex, pre-treatment ALT elevation, and high viral load (≥800000 IU / ml) did not correlate with SVR.