Acil servise KOAH akut alevlenmeyle başvuran hastalarda yatış kararının verilmesinde laktat klirensinin değerliliği
The value of lactate clearance in admission decision of patients with acute exacerbation of copd
- Tez No: 480815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Laktat ve laktat klirensi, çeşitli kritik durumlarda biyobelirteç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KOAH alevlenmesi olan hastaların yönetiminde acil servisteki 6. saat laktat klirensinin klinik yararını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, kesitsel çalışma, üçüncü basamak bir acil servise, KOAH akut alevlenmesi ile başvuran hastalarda yürütüldü. Tüm hastalar, standart laboratuvar veya görüntüleme testleri ile değerlendirildi ve uygun tedavileri aldı. Taburculuk ve yatış kararları GOLD kriterlerine ve klinisyenin kendi kararına göre belirlendi. Çalışmada laktat klirensi, acil servis başvurusundan 6. saat takibine kadar olan süredeki laktatın düşüş yüzdesi olarak tanımlandı. Bulgular: Toplam 118 hasta değerlendirildi ve 20 hasta çeşitli nedenlerle çalışmadan dışlandı. Dahil edilen hastalardan 53'ünde (%54.1) yatış, 45'inde (%45.9) taburculuk kararı verildi. İki grup arasında yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar ve vital parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Yatış kararı verilen hastalarda, 6 saat sonunda, medyan delta laktat değeri –1 mg/dL (%95 GA: –6-5) iken, taburcu edilen hastalarda ise 3 mg/dL (% 95 GA: –1-9) şeklinde izlendi. Yatış kararı verilen grupta laktat klirensi % -11.8 (%95 GA: –50.0-34.5) iken, taburcu edilen grupta %14.7 (% 95 GA: –11.3-42.3) olarak bulundu. İki grup arasındaki laktat klirensine ilişkin medyan fark %26.5 (%95 GA: 0.6-52.4) bulundu. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi, delta laktat değerinin hastaneye yatış endikasyonunu belirleyebildiğini ortaya koydu (OR: 0.91, %95 GA: 0.85-0.97). Sonuç: Laktat klirensi, KOAH alevlenmeleri olan hastalarda yararlı bir belirteç olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma, acil servis koşullarında laktat izleminin, taburculuk veya yatış kararını vermek için GOLD kılavuzlarına ek olarak klinik yararları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Lactate and lactate clearance is being used as a biomarker in several critical conditions. The aim of this study was to examine the clinical utility of 6th hour lactate clearance in the emergency department (ED) in management of patients with COPD exacerbations. Methods: This single-center, cross-sectional study was conducted in a tertiary ED in patients presented with acute exacerbation of COPD. All patients were evaluated with standard laboratory or imaging tests and received appropriate treatments. Discharge and admission decisions were specified according to GOLD criteria and clinician's own decision. In the study, lactate clearance was defined as the percent decrease in lactate from admission to ED to 6th hour of follow up. Results: A total of 118 patients were evaluated and 20 patient was excluded for several reasons. Among included patients, 53 (54.1%) were admitted and 45 (45.9%) were discharged. Between two groups, there were no statistically significant difference by means of age, gender, comorbid diseases, and vital parameters. Whereas median delta lactate levels in admitted patients was –1 mg/dL (95% CI: -6 to 5), discharged patients had a median of 3 mg/dl (95% CI: -1 to 9) after six hours. Median lactate clearance was found -11.8% (95% CI: -50.0 to 34.5) in admitted group and 14.7% (95% CI: -11.3 to 42.3) in discharged group. Median difference between two groups regarding lactate clearance was found 26.5% (95% CI: 0.6 to 52.4). Multivariate logistic regression analysis revealed that, delta lactate value can determine the indication of hospitalization (OR:0.91, 95% CI: 0.85-0.97). Conclusion: Lactate clearance can be evaluated as a useful marker in patients with COPD exacerbations. This study suggests that lactate monitoring in the ED course has clinical benefits additional to GOLD guidelines to make discharge or admission decision.